Standardy nowoczesnych budynków użytkowych

Wraz z rozwojem branży budowlanej poprawie ulegają także standardy wykonania powierzchni użytkowych i biurowych, w stosunku do których najemcy mają coraz większe wymagania. Bezbarwne biuro z paprotką na biurku już dawno odeszło w niepamięć, a jego wygląd zaczął świadczyć o prestiżu firmy. W związku z tym deweloperzy i biura nieruchomości muszą wykazywać się pomysłowością, aby to w ich lokalach firmy otwierały swoje siedziby.
biurowiecObecnie podstawowymi wymaganiami jakie spełniać powinien lokal użytkowy są klimatyzacja, system wentylacyjny i system ogrzewania umożliwiający sterowanie i dostosowanie do wybranych parametrów, dostęp do infrastruktury telekomunikacyjnej, i serwerowni. Nie istnieje co prawda ścisła, utrwalona w piśmiennictwie czy ustawie klasyfikacja powierzchni biurowych pod względem standardu, jednak na potrzeby użytkowe stworzono schemat, według którego budynki takie dzielą są na klasy.

 

Rozróżnienie lokali użytkowych według klasy

     

  • Klasa A jest najwyższym ze standardów powierzchni biurowych. Z reguły należą do niej budynki nowe, często powstające w ramach kompleksów biznesowych, ale także stare, zabytkowe i odrestaurowane kamienice. Biurowce takie położone są w centrach miast lub wspomnianych dzielnicach biurowych, wyróżniają się ponadto nowoczesną architekturą i niebanalnym designem. Posiadają własne sieci telefoniczne, internetowe, komputerowe czy energetyczne, najwyższej jakości systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne, własne kilkupiętrowe parkingi i inteligentne systemy zarządzania budynkiem. Poza aspektami praktycznymi, budynek tej klasy powinien także zapewniać najwyższy poziom bezpieczeństwa, czyli stały monitoring antywłamaniowy i przeciwpożarowy. Konstrukcja budynku musi umożliwiać najemcy poprowadzenie okablowania zgodnie z jego potrzebami poprzez zastosowanie podwieszanych podłóg i sufitów, a także umożliwiać aranżację wnętrza w dowolny sposób, dlatego biura projektowane są w idei „open space”.

Ze względu na szybki rozwój technologii i materiałów budowlanych, budynek powinien być stale modernizowany, aby jego standard nie spadł do niższej klasy. Ten typ wybierany jest głównie przez klientów zamożnych, prestiżowych jak kancelarii prawne, korporacje czy firmy z branży bankowej i finansowej.

  • Budynki z kategorii B, ustępują standardem wyższej klasie, jednak nie występuje między nimi drastyczna różnica. Do tego typu zalicza się także obiekty starsze, do 10 lat, jednak po przeprowadzonym remoncie i modernizacji. Poza standardem biur bierze się tu pod uwagę także ich lokalizację, która może być oddalona od centrum. Ze względu na zróżnicowanie tego rodzaju często używa się dodatkowej kategorii B+, w której mieszczą się budynki klasy A położone poza centrum, albo budynki klasy B zlokalizowane w śródmieściu. Drugim najczęstszym punktem ich usytuowania są dzielnice przylegające do centrum, a także wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych i tras wylotowych. Wśród najemców lokali klasy B największą cześć stanowią firmy usługowe, handlowe i call center.
  • Klasa C i D to biura w przestarzałych budynkach, często pomieszczenia zaadaptowane na lokal użytkowy, które początkowo pełniły inna funkcję, np. mieszkalną. Lokalizacja nie ma tu znaczenia tak dużego jak stan techniczny, który określić można jako zły dla budynków C i bardzo zły dla klasy D. Jednak takie nieruchomości mogą kusić mniejszych przedsiębiorców ze względu na niższe ceny najmu, a także możliwość negocjacji jego warunków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal