Sytuacja na rynku nieruchomości biurowych przez trzy kwartały bieżącego roku utrzymywała się na podobnym poziomie co w zeszłym roku. Popyt jest stabilny, podaż odnotowuje niewielkie spadki. Nowa powierzchnia biurowa nie zwiększa się, a spadająca wolumen realizowanych obecnie projektów sprawia, że trend ten będzie kontynuowany również w kolejnych latach.
W efekcie stabilizacji sytuacji i optymalizacji zajmowanej powierzchni biurowej aktywność najemców w Warszawie w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku była podobna do tej odnotowanej w analogicznym okresie roku poprzedniego. Według szacunków Cushman & Wakefield kształtowała się ona na poziomie 492,2 tys. metrów kwadratowych.
Nowe umowy od stycznia do września stanowiły 44 proc. całości, 42 proc. to umowy, które zostały renegocjowane, natomiast ekspansje odpowiadały za 7 proc. wolumenu transakcji.
Wynik niewiele gorszy od rekordu
Pierwsze trzy kwartały 2023 roku były rekordowe na największych rynkach poza Warszawą. Wyniku nie udało się powtórzyć w tym roku, jednak sytuacja wciąż jest bardzo dobra. Wynik w 2024 roku był zaledwie o 4 proc. gorszy od poprzedniego i przekroczył 500 tys. metrów kwadratowych.
Eksperci zwracają uwagę, że największy wpływ na stronę popytową w miastach regionalnych niezmiennie ma branża IT, usługi oraz produkcja.
Struktura umów jest nieco inna niż w przypadku stolicy. Renegocjacje umów odpowiadały za 53 proc. całego wolumenu, 43 proc. to nowe umowy, a ekspansje stanowiły 4 proc. rynku.
Rynek o powierzchni 13 milionów metrów kwadratowych
Na koniec III kwartału 2024 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej przekroczyły już 13 mln metrów kwadratowych. Według szacunków do końca roku rynek powinien się jeszcze powiększyć o około 70 tys. metrów kwadratowych.
Do końca września oddane zostały projekty o łącznej powierzchni prawie 152 tys. metrów kwadratowych. Najwięcej nowej powierzchni pojawiło się w Warszawie, we Wrocławiu oraz w Krakowie. Największe biurowce to Quorum Office Park A we Wrocławiu (18,2 tys. metrów kwadratowych), Liaxa E w Warszawie (16,9 metrów kwadratowych), Vibe I w Warszawie (15 tys. metrów kwadratowych) oraz odnowienie biurowca Saski Crescent w Warszawie (15,5 tys. metrów kwadratowych).
Podaż spada w umiarkowanym tempie
Od trzech lat notowany jest regularny spadek podaży, mimo że ciągle utrzymuje się ona na niskim poziomie. W przyszłym roku wolumen nowej podaży powinien być podobny do wyników norowanych w bieżącym roku i wyniesie prawdopodobnie około 220 tys. metrów kwadratowych.
Aktualnie w Warszawie w realizacji są projekty o łącznej powierzchni około 210 tys. metrów kwadratowych, a budowana powierzchnia biurowa w pozostałych miastach łącznie przekracza niewiele 200 metrów kwadratowych.
Najnowsze komentarze