Rynek najmu biur powinien wrócić do normy w 2022 r.

PKO Bank Polski przeanalizował sytuację panującą na rynku wynajmu powierzchni biurowych i ocenia, że perspektywy są dość optymistyczne, zarówno na rynkach regionalnych, jak i w Warszawie.

Jednym z najważniejszych wskaźników dotyczącym nieruchomości biurowych jest absorpcja, inaczej popyt netto, która pokazuje ilość powierzchni wchłoniętej przez rynek. Absorpcja powierzchni biurowych w Polsce w I połowie br. wyniosła ok. 100 tys. mkw., co oznacza spadek o 48,8 proc. w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym. Był to najniższy poziom absorpcji od co najmniej 10 lat. Również w stolicy w II kw. 2021 r. absorpcja była na dość niskim poziomie, co według autorów raportu jest zdarzeniem jednorazowym. Na niskim poziomie pozostaje także wskaźnik powierzchni najmu brutto, który w II kwartale br. obniżył się w Warszawie o 28 proc., natomiast w regionach wzrósł o 46 proc. Sytuacja powinna poprawić się, gdy podaż nowych powierzchni biurowych nieco wyhamuje. Eksperci ostrzegają, że gorzej może być na rynkach regionalnych, np. w Łodzi czy Katowicach.

powierzchnie biurowe

 

Z raportu wynika, że najbliższe miesiące przyniosą stopniowe osłabienie pozycji Warszawy, której udział w zasobach nowoczesnych powierzchni w naszym kraju wynosi obecnie 50,7 proc., co oznacza wzrost względem roku ubiegłego. Na koniec czerwca 2021 r. zasoby biur o wysokim standardzie w stolicy oraz na ośmiu najważniejszych rynkach regionalnych wyniosły ponad 11 mln mkw. Wzrost podaży powierzchni biurowych wyniósł 25 proc. r/r, a do użytku oddano ok. 353 tysiące mkw. nowych biur. Częściowo ma to związek z opóźnieniami, jakie nastąpiły w 2020 r. z powodu pandemii, a także z lawinowym oddawaniem do użytku nowych inwestycji w stolicy, gdzie podaż wzrosła o 111 proc. r/r. Rynki regionalne natomiast po raz kolejny odnotowały blisko 30-procentowe spadki podaży.

Deweloperzy powinni dostosować się do zmian, jakie w modelu pracy biur spowodowała pandemia koronawirusa. W przeciwnym razie liczba pustostanów będzie rosła. W ostatnim czasie zmieniły się nieco oczekiwania najemców, którzy chcieliby zawierać bardziej elastyczne i krótsze umowy, a także mieć możliwość podnajmowania części niewykorzystywanej przez siebie powierzchni. Z kolei, jeśli chodzi o wysokość czynszów, w ciągu najbliższych 2-3 lat na rynkach regionalnych powinny nastąpić spadki. Z kolei w stolicy spodziewana jest stabilizacja cen.

Autorzy raportu wskazują, że w najbliższej przyszłości zapotrzebowanie na biura może być coraz mniejsze ze względu na upowszechnienie się modelu pracy zdalnej i hybrydowej. Coraz większe znaczenie jednak będzie miał sposób projektowania powierzchni biurowych, tak aby były one jak najbardziej przyjazne dla pracownika. Eksperci spodziewają się dalszego dynamicznego rozwoju sektora BPO/SSC i wzrostu znaczenia naszego kraju w tej branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal