Rynek hotelowy w Polsce w 2017 r.

Branża turystyczna to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarczych w Polsce. Z każdym rokiem jest coraz lepiej, co pokazują między innymi statystyki. Pozytywne zmiany widać gołym okiem.

Dostrzegają je przede wszystkim właściciele obiektów noclegowych. Wśród tych ostatnich najpopularniejsze są hotele – to właśnie do nich zgłasza się najwięcej turystów. Z biegiem czasu wymagania gości rosną, infrastruktura hotelowa jest systematycznie unowocześniana, a oferta branży poszerzana o nowe usługi.

trapper7/bigstockphoto.com

Dynamiczny wzrost liczby hoteli w Polsce

Polskie społeczeństwo bogaci się, a poszczególni jego członkowie mogą sobie pozwolić na coraz wyższy standard wypoczynku. Już sam ten fakt przyczynił się do rozwoju branży noclegowej, głównie hoteli. Jednak do Polski przyjeżdża także wielu obcokrajowców, doceniają oni różnorodność tego kraju, mnogość jego atrakcji, a także ceny zdecydowanie przystępniejsze niż chociażby na Zachodzie Europy. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia bezpieczeństwa. Polska uważana jest za kraj spokojny, w którym można odpoczywać bez obaw, przy okazji korzystając z obiektów noclegowych o coraz wyższym standardzie. Na dynamiczny wzrost liczby hoteli w Polsce wpływ ma zatem przede wszystkim lepsza sytuacja finansowa Polaków, rosnące zainteresowanie zagranicznych gości, a także wydarzenia w krajach Europy Zachodniej oraz Afryki Północnej. Silnym impulsem dla branży hotelowej pozostaje także zwiększone obłożenie miejsc noclegowych przez klientów biznesowych. Polacy coraz częściej podróżują w celach służbowych, do kraju przyjeżdżają również zagraniczni inwestorzy.

Hotel nie tylko nad Wisłą

Najwięcej nowych hoteli powstaje w Warszawie oraz Krakowie. Dawna i obecna stolica kraju to miasta bardzo chętnie odwiedzane zarówno przez polskich obywateli, jak i gości zagranicznych. Jednak nie tylko te dwie duże nadwiślańskie metropolie mogą się poszczycić dynamicznym rozwojem bazy noclegowej. Na wyróżnienie w tym kontekście zasługuje chociażby województwo dolnośląskie oraz śląskie. Niejeden hotel powstaje również we wschodnich częściach kraju. Chociażby w województwie lubelskim widać wyraźny wzrost tego rodzaju obiektów noclegowych.

Hotele o coraz wyższym standardzie

Statystyki jednoznacznie pokazują, że Polacy preferują hotele trzygwiazdkowe. Niewątpliwie wynika to z kompromisu pomiędzy wciąż przystępną ceną oraz stosunkowo wysokim standardem. Takich obiektów jest zdecydowanie najwięcej zarówno nad morzem, jak i w górach. Hoteli cztero- i pięciogwiazdkowych jest mniej, choć średnio na każdy z nich przypada znacznie więcej pokoi. Warto też zauważyć, że w poszczególnych regionach liczba obiektów o wysokim i bardzo wysokim standardzie jest na ogół wyższa niż hoteli jednogwiazdkowych. Obiekty o niskim standardzie stanowią obecnie zdecydowaną mniejszość. To dobry dowód na to, że polscy turyści wybierają coraz lepszą ofertę na wyższym poziomie. Świadczy o tym nie tylko liczebność hoteli, ale również ich wielkość. Przykładowo nad Bałtykiem znaleźć można kilka obiektów pięciogwiazdkowych, które udostępniają nawet trzy razy więcej pokoi niż przeciętny hotel trzygwiazdkowy.

Można więc wysnuć tezę, że rynek hotelowy jest w najwyższej fazie rozwoju. Właśnie teraz można zbierać żniwa inwestycji, gdyż za rok lub dwa tendencja wzrostowa może się odwrócić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal