Stabilna sytuacja i niewiele zmian to główne wnioski, które płyną z raportu Walter Herz, opisującego aktualny stan rynku nieruchomości biurowych w Warszawie. Popyt jest stabilny, niewiele nowych biur się buduje, a część powierzchni jest przekształcana na mieszkania i akademiki.
Mateusz Strzelecki, Partner/Head of Tenant Representation w Walter Herz, podsumowuje, że deweloperzy niechętnie rozpoczynają nowe inwestycje, biorąc pod uwagę, że liczba chętnych na wynajem powierzchni jest stabilna, a najemcy raczej nie powiększają wynajmowanego przez siebie metrażu.
Popularny jest najem biur w centrum Warszawy
Widać, że poziom podaży jest dobrze dostosowany do popytu, bo niezajętych pozostaje zaledwie 11 proc. biur w Warszawie i poziom ten nie zmienił się diametralnie od roku.
Dużą popularnością cieszą się biura w centrum stolicy i to tam czynsze są najwyższe (do 29 euro za metr kwadratowy miesięcznie). Dużo większy wybór pustostanów jest na obrzeżach miasta i tam średnie czynsze są niższe i oscylują wokół 13 – 17 euro za metr kwadratowy miesięcznie.
Nieznacznie wzrosła liczba biur oddanych do użytku
W drugim kwartale 2024 roku zakończono budowę inwestycji Vibe A, co sprawiło, że najemcom przybyło do wyboru około 15 tys. mkw powierzchni.
Z planów deweloperów wynika, że w całym 2024 roku oddadzą do użytku mniej więcej 100 tys. mkw nowych biur. Wydaje się to niewiele, ale jeśli porównamy te liczby z danymi z 2023 roku, gdzie roczna podaż była niższa niż 60 tys. mkw, to widać, że wzrost dostępnej powierzchni biurowej jest znaczący.
W budowie pozostaje prawie 250 tys. mkw. w inwestycjach, takich jak: CD Projekt HQ, Skyliner II Warsaw, Vena, The Bridge, Studio II, The Form, Upper One, Office House. Co ciekawe, większość z nich jest ulokowana blisko siebie – w centrum miasta i w okolicach Ronda Daszyńskiego.
Biorąc pod uwagę, że nie ma przesłanek ku temu, że popyt na biura znacząco wzrośnie w najbliższej przyszłości, to deweloperzy często zmieniają powierzchnie biurowe na mieszkania czy akademiki.
Biura najczęściej zajmują grupy mediowe
Jak wynika z danych Walter Herz, najczęściej biura wynajmują duże grupy mediowe, które chcą nakłonić pracowników do pracy stacjonarnej w pełnym wymiarze godzin. Duża grupa to również spółki, które decydują się na pracę hybrydową. Firmy z branży IT często stawiają na nowe powierzchnie i urządzają biura tak, żeby były jak najbardziej atrakcyjne dla pracowników, ale jednocześnie ułatwiały współpracę pomiędzy osobami przebywającymi w różnych lokalizacjach.
W pierwszej połowie 2024 roku w całej Warszawie firmy wynajęły 320 tys. mkw. powierzchni i wynik był zbliżony do pierwszego półrocza zeszłego roku, gdzie łączny popyt wyniósł 326 tys. mkw.
Najczęściej najemcy decydowali się na biurowce w centrum, a ci z mniejszym budżetem wybierali budynki na Służewcu, gdzie można było znaleźć tańsze oferty.
Najnowsze komentarze