Rekordowy popyt na magazyny według danych CBRE

Według danych CBRE popyt na magazyny w pierwszej połowie 2021 roku obejmował 3,3 mln mkw., co daje wzrost na poziomie 36 proc. w przeliczeniu rok do roku. Najwięcej transakcji dotyczyło najemców z branży e-commerce. Rynki: katowicki i poznański przodują w liczbie wynajmów, tak samo jak w przypadku powstawania nowych obiektów. Przy rosnącej liczbie dzierżaw maksymalnie spada ilość pustostanów.

Kontynuacja trendu

Koniec 2020 roku był rekordowy dla rynku magazynowego – zainteresowanie nabywców przełamało barierę 5 mln mkw. Jak pokazują liczby, trend ten z pewnością się nie zatrzyma. Otwarcie 2021 roku było jeszcze mocniejsze za sprawą handlu internetowego, który jednocześnie jest odpowiedzialny za większość transakcji najmu, ale również za wyznaczanie trendów w tej branży. Z uwagi na dynamiczny rozwój i rozbudowę magazynowej infrastruktury, zainteresowanie starszymi nieruchomościami z gorszym standardem spada na rzecz nowych budynków uwzględniających tzw. zielone rozwiązania.

Magazyn - kupić czy wynająć?

 

Katowice i Poznań królują

Liderami w wynajmie powierzchni magazynowych są Katowice i Poznań. Na terenie województwa wielkopolskiego podpisano umowy na przeszło 600 tys. mkw., co przełożyło się na wzrost o 130 proc. r/r. Podobna sytuacja miała miejsce w województwie śląskim – wolumen osiągnął wynik 590 tys. mkw., tj. 44 proc. więcej od rezultatu sprzed roku.

Zauważalny jest również trend na zawieranie umów najmu z coraz większymi powierzchniami. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 roku zostało sfinalizowanych 19 umów, w których każda dzierżawiona przestrzeń miała minimum 30 tys. mkw. Największa transakcja w pierwszym kwartale br. dotyczyła Panattoni BTS z 109 tys. mkw. zawarta z DHL. W drugim kwartale br. podpisano dwie umowy, Panattoni BTS Gorzyczki i P3 Poznań, które opiewały na 82 tys. mkw. i zostały zawarte z dzierżawcami rynku e-commerce.

Wynajem na równi z budową

W połowie br. w budowie było 3,1 mln mkw. powierzchni magazynowej, co do tej pory jest wynikiem niespotykanym. Regiony Katowic i Poznania tworzą jedną trzecią ww. powierzchni, przekłada się to na 1,1 mln mkw. Warty podkreślenia jest fakt, iż 70% metrażu już została zabezpieczona umowami najmu. Największe przedsięwzięcia są zlokalizowane w województwie lubuskim – Panatonni BTS Świebodzin (203,5 tys. mkw.), a także Hillwood Rokitno (112,5 tys. mkw.).

Pandemia koronawirusa spowodowała, iż w tym samym okresie w 2020 roku deweloperzy zmniejszyli budowany wolumen o 40 proc. Na szczęście ostrożność ta już minęła, co potwierdza fakt, iż ponad 1 mln mkw. nowych inwestycji zostało rozpoczętych w drugim kwartale 2021 roku. O 1% r/r spadła również liczba pustostanów, która obecnie wynosi jedynie 5,7 proc. Oznacza to, że inwestycje, które są w tej chwili budowanie i jeszcze niewynajęte, po oddaniu do użytku stosunkowo szybko znajdą swoich najemców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal