Przyszłość biur po pandemii

Pandemia wymusiła na wielu firmach przejście na całkowitą pracę zdalną. Wraz ze zmniejszeniem restrykcji, coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na powrót do biur. Nie oznacza to jednak powrotu do rzeczywistości biurowej sprzed pandemii. Na znaczeniu przy wynajmie biurowca mogą zyskać nowe czynniki – możliwość szybkiego dopasowania aranżacji do potrzeb firmy i aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

Pracownicy nie chcą rezygnować z pracy w biurach

Przejście na pracę zdalną dla większości firm było nagłą zmianą. Po pierwszym zachwycie możliwościami, jakie daje praca z własnych czterech kątów, większość pracowników deklaruje chęć powrotu do biura lub pracy w formie hybrydowej.

Jako zalety pracy w biurze wskazywane jest przede wszystkim możliwość kontaktu ze współpracownikami, co przekłada się na lepszą produktywność, a także rozwój pracowników. Możliwość szybkiego przekazywania wiedzy jest szczególnie istotna w przypadku wdrażania nowo zatrudnionych osób.

Nieruchomości komercyjne

fot. IR Stone/bigstockphoto.com

Jak pandemia wpłynęła na sektor nieruchomości biurowych?

Chęć powrotu do biura nie oznacza jednak powrotu do stanu sprzed pandemii. Praca na odległość, wymuszona czynnikami zewnętrznymi, spowodowała refleksje nad sposobem wykonywania pracy. W efekcie wiele pracowników oraz pracodawców podkreśla znaczenie biura w budowaniu i podtrzymywaniu relacji, zarówno z pracownikami, jak i klientami.

To wpłynąć może na wygląd przestrzeni biurowych. Większe znaczenie przy najmie biura będzie miało miejsce do wspólnej pracy projektowej, mniejsze natomiast boksy do pracy indywidualnej przy komputerze, którą można wykonywać także w domu.

Nie można zapomnieć także o zwracaniu większej uwagi na kwestie sanitarne. Przestrzeń biurowa po pandemii powinna być możliwie łatwa do zmiany aranżacji, tak, aby w razie potrzeby każdemu pracownikowi zapewnić przestrzeń do bezpiecznej pracy.

Większe znaczenie może także lokalizacja biura. W trakcie pandemii wiele osób rezygnowało z komunikacji zbiorowej, decydując się na podróż samochodem lub rowerem. Z tego powodu biuro w postpandemicznej rzeczywistości powinno być dostępne dla obu wspomnianych grup, co oznacza konieczność oferowania nie tylko dobrego dojazdu czy miejsc parkingowych, ale także położenia w pobliżu infrastruktury rowerowej.

Wiele wskazuje na to, że pandemia, po początkowych obawach, nie musi oznaczać dla sektora nieruchomości biurowych spadku rentowności. Szczególnym zainteresowaniem mogą cieszyć się biurowce nowoczesne, w dobrej lokalizacji, z możliwością dopasowania oferty do potrzeb firm.

Dobrym przykładem jest Warszawa, gdzie liczba pustostanów w trakcie pandemii wzrosła nieznacznie – o 0,4 procent (dotyczy to budynków istniejących przed rokiem 2021). Jak wynika z raportu CBRE „Investors Intentions Survey”, na atrakcyjność biurowców wskazują także inwestorzy. W 2021 roku zwiększyć ma się także aktywność transakcyjna na całym rynku inwestycji nieruchomościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal