Prognozy dla rynku hotelowego

Tylko w tym roku w Polsce zasoby hotelowe zwiększą się o około 7 tysięcy pokoi. Wiele obiektów powstaje w miejscowościach o charakterze turystycznym, ale najwięcej nowych miejsc noclegowych pojawi się w stolicy.

W ubiegłym roku nastąpił kolejny wzrost na rynku hotelowym. Liczba noclegów udzielonych na terenie Polski wzrosła o 7%. Polskie lotniska obsłużyły z kolei o 15% więcej pasażerów niż w roku 2017. W całym kraju jest już ponad 2800 skategoryzowanych obiektów hotelowych, które łącznie oferują niemal 137 tysięcy pokoi. W roku 2018 większość dużych rynków hotelowych w kraju nie odnotowała jednak dużego wzrostu wyników operacyjnych. Zdaniem ekspertów ma to związek z otworzeniem się sporej liczby nowych obiektów noclegowych.

Rawf8/bigstockphoto.com

Warszawa posiada zdecydowanie największą ofertę noclegową w Polsce. Jest to 14,6 tysięcy pokoi w 97 skategoryzowanych obiektach. Jednak jeszcze w tym roku stołeczny rynek wzbogaci się o kolejne 1300 pokoi hotelowych. Na warszawskiej mapie hoteli pojawi się Vienna House z 164 pokojami, Four Points by Sheraton z 120 pokojami, Moxy z 141 pokojami, Motel One z 333 pokojami, Ibis Styles z 214 pokojami oraz hotel Puro ze 120 pokojami.

Krakowski rynek hotelowy, drugi w całym kraju, ma na swoim koncie całkiem niezły wynik za cały ubiegły rok, jeśli mowa o liczbie udzielonych noclegów. Pochwalić się również może zbilansowaną strukturą gości i dobrymi wynikami operacyjnymi. Stolica Małopolski cały czas przyciąga inwestorów z zagranicy. Tylko w ubiegłym roku Kraków odwiedziło 13,5 mln turystów. To o 4% więcej niż w roku 2017. Mieli oni do dyspozycji 168 obiektów o łącznej liczbie pokoi na poziomie ponad 11 tysięcy. W tym roku krakowska baza zwiększy się nawet o 400 pokoi. Na otwarcie czekają m.in. Radisson Red (230 pokoi), MGallery by Sofitel (64 pokoje) czy Ibis Styles Santorini (120 pokoi).

Jeszcze więcej przybędzie w tym roku pokoi hotelowych w Trójmieście. Będzie ich aż 800. Na gości czekać będą np. Holiday Inn (236 pokoi), Deo Plaza (350 pokoi) czy Radisson Blu Sopot (230 pokoi). W Gdańsku nowe obiekty hotelowe powstają nieopodal Starego Miasta na Wyspie Spichrzów oraz na terenach Młodego Miasta. Są to przede wszystkim condohotele.

W tym roku we Wrocławiu powstanie około 430 nowych pokoi hotelowych. Wśród czekających na otwarcie obiektów znajdują się Altus Palace (91 pokoi), Best Western Premier (64 pokoje), Blue Sky 107 pokoi), hotel Traffic (36 pokoi) oraz przylotniskowy hotel Arche (120 pokoi).

W Poznaniu w ubiegłym roku, w przeciwieństwie do innych dużych miast Polski, odnotowano znaczny wzrost na rynku hotelowym. W mieście organizowane były bowiem liczne imprezy targowe. Jednocześnie w ostatnich latach nie wybudowanych zostało tam zbyt wiele hoteli. W ubiegłym roku oddano do użytku kilka nowych obiektów hotelowych np. Focus (94 pokoje), Altus hotel (109 pokoi) oraz Park Inn by Radisson (166 pokoi). W tym roku w Poznaniu otworzonych zostanie kilka nowych obiektów o łącznej liczbie 240 pokoi hotelowych. Również i ten rynek czeka więc wzrost.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal