Z pojęciem powierzchnia netto i brutto spotkamy się, wynajmując powierzchnię biurową. Metraże obu powierzchni różnią się od siebie, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę, od której z nich będą naliczane opłaty za najem.
Koszy najmu powierzchni biurowej zależą przede wszystkim od powierzchni wynajmowanego biura. Informację o wynajmowanych powierzchniach znajdziemy w umowie. Warto jednak pamiętać, że wynajmując biuro w nowopowstałym budynku, ostateczna powierzchnia może się różnić od powierzchni z projektu. Warto to zweryfikować oraz sprawdzić wg której normy była liczona powierzchnia. Może to mieć duże znaczenie szczególnie w przypadku dużych biur. Na co wpływa wielkość powierzchni netto i brutto?
Powierzchnia netto – jak liczyć i o czym decyduje?
Powierzchnia netto biura to powierzchnia przeznaczona na wyłączny użytek najemcy. Powierzchnia netto podlega indywidualnej aranżacji, za którą poniesiemy dodatkowe opłaty. Koszt będzie mniejszy, jeśli indywidualnemu wykończeniu lub zmianą w aranżacji nie będą podlegać części, które zostały już w budynku wykończone (np. toalety).
Oprócz powierzchni biurowej do powierzchni netto zaliczamy pomieszczenia socjalne i pomocnicze (np. magazynek na sprzęt) jeśli są one przeznaczone do wyłącznej dyspozycji przedsiębiorcy wynajmującego biuro. Toalety nie będą zaliczane do powierzchni netto, jeśli są dzielone również z innymi najemcami. W takim przypadku do powierzchni netto doliczany jest udział w częściach wspólnych.
Powierzchnia netto decyduje również o tym, ile miejsc parkingowych przypadnie dla najemcy biura. W tym celu używa się współczynnika określającego, na jaką powierzchnię netto powierzchni biurowej przypada jedno miejsce parkingowe. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń, wielkości obiektu i jego lokalizacji. Im mniej miejsc parkingowych posiada budynek tym większy współczynnik. Na przykład 1:100 oznacza, że jedno miejsce parkingowe przypada na każde 100 metrów kwadratowych wynajmowanej powierzchni netto.
Wielkość powierzchni netto powinno się dobierać do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy, dostępności określonych pomieszczeń (open space, sale konferencyjne, chillout room) oraz liczby pracowników z uwzględnieniem zmian w zatrudnieniu w czasie trwania umowy najmu.
Powierzchnia brutto – jak wpływa na koszty najmu?
Powierzchnia brutto stanowi natomiast podstawę do kalkulacji miesięcznej wysokości czynszu za najem oraz opłat eksploatacyjnych. Powierzchnia brutto to wielkość powierzchni netto powiększona o udział w częściach wspólnych budynku.
Udział w powierzchniach wspólnych wyznacza się jako procent powierzchni całego budynku. Obejmuje on udział w częściach obiektu, które są użytkowane przez wszystkich najemców. W zależności od charakteru biurowca zaliczyć do nich możemy m.in.: recepcję, klatki schodowe, korytarze, pomieszczenia ochrony, czy pomieszczenia techniczne. Mogą się do nich zaliczać również ogólnodostępne toalety (np. zlokalizowane w hallu wejściowym) lub toalety zlokalizowane na poszczególnych piętrach, współdzielone z innymi najemcami.
Najnowsze komentarze