Powierzchnie magazynowe z roku na rok są coraz istotniejszą gałęzią rynku nieruchomości użytkowych, z uwagi na większe zainteresowanie i zapotrzebowanie na tego typu obiekty oraz liczniejsze inwestycje prowadzone w różnych częściach kraju. Na taki stan rzeczy wpływa wiele czynników, nie mniej jednak jest to zjawisko jak najbardziej pozytywne i pożądane.
Przede wszystkim wzrost zapotrzebowania na powierzchnie magazynowe wynika ze zwiększonego zainteresowania Polską jako miejscem do lokowania swoich inwestycji przez zagranicznych inwestorów. Polska jest w skali Europy krajem szybko rozwijającym się, pozostała nietknięta podczas powstałego kilka lat temu kryzysu finansowego i załamania rynkowego, a jej wzrost gospodarczy jest na tyle atrakcyjny, że kusi coraz większe rzesze międzynarodowych przedsiębiorców.
Ponadto powierzchnie magazynowe nie są jak dawniej blaszanymi barakami bez ogrzewania, są to budynki powstające w oparciu o najnowsze rozwiązania technologiczne, co czyni je tańszymi w eksploatacji oraz działającymi z poszanowaniem środowiska naturalnego. Te czynniki jeszcze kilka lat temu byłyby marginalizowane, jednak obecne trendy w budownictwie powodują, że inwestorzy dążą do optymalizacji kosztów prowadzenia działalności poprzez lokowanie swoich biznesów w powierzchniach ekonomicznych i ekologicznych.
Odpowiedź rynku na tak duże zainteresowanie jest zadowalająca. W poprzednim roku do użytku oddano ponad 1,1 mln m kw. powierzchni tego rodzaju, podczas gdy popyt netto wyniósł 1,7 mln m kw. Wśród obiektów magazynowych panuje niski jak na średnią rynkową wśród innych nieruchomości odsetek pustostanów, który wynosi 7%. Największe zainteresowanie budzą nowoczesne powierzchnie magazynowe, i wzrost takich właśnie inwestycji powinien być zauważalny w najbliższym czasie, szczególnie w okolicach największych rynków, jakimi są okolice Warszawy, Poznania, Wrocławia, Polska Centralna oraz Górny Śląsk. Dodatkowo spora cześć inwestorów nie może sobie pozwolić na czekanie na nową powierzchnię, w związku z tym konkurencyjność deweloperów posiadających w zanadrzu nieruchomości przejściowe wzrasta. Taki rotacyjny wynajem magazynów zmniejsza dodatkowo czas ich funkcjonowania jako pustostany.
Budowę powierzchni magazynowych planuje się również w innych regionach, które dopiero aspirują do rangi dużych ośrodków gospodarczych, jednak posiadają potencjał inwestycyjny, np. Lublin, Szczecin, Rzeszów. Najwięksi deweloperzy przymierzają się ponadto do rozpoczęcia inwestycji na mniejszych rynkach, te jednak obarczone są wyższym ryzykiem, ponieważ sprzedaż nieruchomości może być w tym przypadku utrudniona.
Obecnie panująca wysoka podaż oraz duża konkurencja pomiędzy firmami deweloperskimi powinna spowodować, że ceny powierzchni magazynowych nie ulegną w najbliższym czasie podwyższeniu.
Najnowsze komentarze