Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej niewątpliwie wiąże się z większą niezależnością, między innymi w zakresie podejmowania decyzji biznesowych i formy organizacji pracy, możliwością elastycznego podejścia do wykonywania poszczególnych zadań oraz zdecydowanie szerszymi perspektywami rozwoju zawodowego. Popularność tej formy prowadzenia własnego biznesu wynika również z możliwości osiągnięcia większych zarobków, przy jednoczesnym ponoszeniu relatywnie niewielkich wydatków.
W przypadku większości branż, koszty związane z prowadzeniem działalności generują przede wszystkim obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne, zobowiązania podatkowe oraz wydatki związane z wynajmem/utrzymaniem miejsca pracy.
Praca na własny rachunek pozwala na jej wykonywanie właściwie w każdym miejscu – w domu, w biurze, a nawet w kawiarni. Dbając jednak o własny komfort oraz odpowiednie warunki, umożliwiające przeprowadzanie spotkań biznesowych, warto pomyśleć nad wynajmem określonej powierzchni biurowej. W zależności od naszych potrzeb, możemy wynająć całe biuro lub skorzystać z oferty coraz bardziej popularnych biur coworkingowych, umożliwiających wynajęcie pojedynczego biurka oraz korzystanie ze współdzielonej z innymi osobami przestrzeni. Co opłaca się bardziej?
Wady i zalety niezależnego biura
Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie charakteryzują określone plusy i minusy. Niewątpliwie, zaletą wynajmu oddzielnego biura jest możliwość swobodnej adaptacji całego pomieszczenia, niczym (i nikim) nieograniczone przyjmowanie klientów i kontrahentów, a także przysłowiowy „święty spokój”. Decydując się na tę opcję należy jednak liczyć się ze znacznym kosztem najmu oraz kosztami utrzymania pomieszczenia i całego budynku (tzw. koszty wspólne związane na przykład z administrowaniem, utrzymaniem recepcji, ochroną obiektu itp.). Podpisując umowę z właścicielem budynku, w którym znajduje się dane pomieszczenie biurowe, należy być również przygotowanym na co najmniej trzyletni okres najmu oraz określone warunki jego wypowiedzenia. Dodatkowo, jeśli wyposażenie wynajmowanego pomieszczenia nie spełnia naszych oczekiwań, trzeba liczyć się z koniecznością dokupienia niezbędnych mebli/urządzeń biurowych na własny koszt (o doposażenie biura możemy poprosić właściciela budynku – może to jednak wiązać się z podwyższeniem czynszu).
Plusy i minusy coworkingu
Alternatywą dla najmu całego biura jest wynajęcie biurka w przestrzeni coworkingowej (co-working – ang. pracować razem). Jeśli nasze wymagania nie są duże, potrzebujemy niewielkiej powierzchni do pracy i nie przeszkadza nam obecność innych ludzi, zajmujących się swoimi sprawami, wydaje się to idealną opcją. Koszty utrzymania biura, dzielone pomiędzy wszystkich użytkowników, są zazwyczaj uwzględnione w cenie wynajmu (abonamencie), która w zależności od długości umowy może być zróżnicowana – „im dłużej, tym taniej”. Ponadto, korzystając z oferty biura coworkingowego, mamy do dyspozycji stałe łącze internetowe, znajdujące się w udostępnionych pomieszczeniach urządzenia biurowe oraz pozostałe wyposażenie (np. ekspres do kawy), a także, zależnie od oferty i wykupionego pakietu, salę szkoleniową, biznesową lub konferencyjną. Umowa najmu biurka możliwa jest do zawarcia na dogodny okres czasu (zazwyczaj od jednego miesiąca do roku), po którym możemy zrezygnować bez żadnych konsekwencji. Niektóre biura coworkingowe umożliwiają również wynajęcie biurka ad hoc, na godziny, w zależności od potrzeb klienta. Może to stanowić świetne rozwiązanie dla osób czasowo pracujących w innym mieście.
Rozważając najem całego biura lub wynajęcie biurka, warto pamiętać, że niezależnie od dokonanego wyboru, koszty związane z utrzymaniem miejsca pracy, można zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, jako koszty uzyskania przychodu, pomniejszając tym samym dochód, od którego odprowadzany jest podatek.
Najnowsze komentarze