Co opłaca się bardziej – najem czy kupno lokalu?

Wybór lokalu dla firmy jest kwestią kluczową, gdyż cel ten pochłania miesięczne niemałe środki firmowego budżetu. Przedsiębiorcy, dążąc do optymalizacji kosztów, wybierają między najmem a kupnem biura. Wpływ na ten wybór ma kilka czynników, między innymi wielkość firmy i jej kondycja finansowa, liczba pracowników czy plany rozwoju.

 

Co opłaca się bardziej - najem czy kupno lokalu?

Najem biura

Małe firmy, które nie dysponują dużym kapitałem, ani też zdolnością kredytową raczej będą tego wyboru pozbawione. A jeśli nawet pojawiłaby się możliwość kredytowania zakupu lokalu, to dla przedsiębiorstw, które nie mają ugruntowanej pozycji na rynku decyzja taka jest dość ryzykowna. Najem bowiem jest zobowiązaniem dużo krótszym, i bardziej elastycznym. W przypadku rozwoju firmy i zatrudnienia większej ilości pracowników, łatwiej będzie wypowiedzieć umowę najmu i przenieść się do nowego lokalu. Ponadto ceny najmu wzrastają wraz z bliskością do centrum, a jeśli prowadzona działalność nie wymaga położenia biura w śródmieściu, dużo atrakcyjniejsze oferty można znaleźć na przedmieściach, co dodatkowo redukuje koszty.

Do miesięcznego czynszu najmu należy doliczyć oczywiście opłaty związane z eksploatowaniem lokalu i remontami. Jednak koszty napraw i remontów obciążają najemców jedynie w zakresie wynikającym ze zwykłego użytkowania. Większe remonty, które uniemożliwiają korzystanie z lokalu, jak naprawa cieknącego dachu czy wymiana instalacji, obciąża wynajmującego. Najem lokalu pozwala więc zaplanować firmowy budżet, bez uwzględniania w nim dodatkowych kosztów na nieprzewidziane, poważne remonty.

W wielu miastach powstaje coraz więcej powierzchni biurowych, w tym całe kompleksy i dzielnice biurowe. Lokali w takich miejscach szukają z reguły korporacje, które potrzebują większych powierzchni. Dla nich również najem może okazać się atrakcyjny, ponieważ przy umowach długookresowych i najmie wielkopowierzchniowym, wynajmujący są otwarci na negocjacje cenowe.

Kupno lokalu

Kupno lokalu natomiast wiąże się z długoterminowym zamrożeniem gotówki. Dlatego mogą sobie pozwolić na to wyłącznie firmy posiadające duży kapitał, którego nie planują w najbliższej przyszłości przeznaczać na inne cele, np. związane z rozwojem czy wdrażaniem nowych technologii, a także których pozycja rynkowa jest stabilna.

Z drugiej jednak strony zakup lokalu użytkowego jest to inwestycja i pozyskanie dla firmy atrakcyjnego aktywa. Po okresie spłaty lokal może być wykorzystany jako zabezpieczenie kolejnej pożyczki, albo odsprzedany z zyskiem. Ponadto z zaciągnięciem kredytu na zakup wiążą się korzyści podatkowe, polegające na wliczeniu odsetek od długu w wynik finansowy przedsiębiorstwa.

Jeśli więc firma nie planuje w najbliższym czasie zwiększenia ilości zatrudnienia, może pozwolić sobie na zaciągnięcie kredytu lub dysponuje odpowiednią gotówką, może okazać się, że w tej sytuacji bardziej opłacalnym wyjściem będzie dla niej kupno lokalu. Miesięczny koszt najmu będzie bowiem pokrywał ratę kredytu, a firma po zakończeniu okresu kredytowania zyska majątek trwały.

Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi czy korzystniej biuro wynajmować czy kupować. Na opłacalność konkretnej decyzji ma bowiem wpływ wiele czynników, które każda firma powinna indywidualnie rozpatrzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal