Zazwyczaj odbiór lokalu od dewelopera kojarzy się z odbiorem mieszkania, jednak wiele firm poza sprzedażą oferuje także lokale na wynajem. W miastach powstają biurowce, w których miejsce dla firmy można zarezerwować na długo przed zakończeniem budowy. Kiedy jednak dochodzi do momentu odbioru, należy nie dać się zwieść emocjom, a podjeść do sprawy chłodno i racjonalnie, tak by żadne błędy nie umknęły uwadze.
Co należy sprawdzić?
Podstawową zasadą odbioru lokalu użytkowego jest jego przekazanie w ciągu dnia, ponieważ w świetle dziennym najlepiej widać wszystkie niedoskonałości dające się zauważyć gołym okiem, w szczególności nierówności ścian i niedokładności w położeniu tynków. Narzędzia jakie należy ze sobą zabrać to metrówka, poziomica, stalowy kątownik. Niezbędna będzie także umowa wraz z projektem lokalu, na którym znajdować się będzie schemat wszystkich poprowadzonych w nim instalacji, w umowie natomiast znajdziemy informacje o materiałach budowlanych, jakie miały zostać użyte, co będzie można w trakcie odbioru zweryfikować.
Po zmierzeniu poszczególnych pomieszczeń należy dokładnie przyjrzeć się ścianom, na których nie powinny się znajdować żadne nierówności czy pęcherzyki powietrza. W celu sprawdzenia, czy tynk nie odchodzi od ściany należy w niego po prostu postukać. Podłoga natomiast powinna być równa i pozioma. Okna i ewentualne drzwi balkonowe czy tarasowe powinny się bezproblemowo otwierać, w szczególności nie zahaczać przy tym o podłogę (podobnie jak drzwi wejściowe). Należy zwrócić uwagę także na stan szyb oraz ram, które nie mogą być popękane ani zabrudzone farbą.
Ponadto przy odbiorze należy również sprawdzić podłączenie mediów, o ile zostały już doprowadzone do budynku, a także czy deweloper dotrzymał indywidualnych ustaleń poczynionych z najemcą, tj. czy do lokalu przynależy wskazane w umowie miejsce parkingowe lub garażowe, czy do dyspozycji najemcy są dodatkowe pomieszczenia, lub w jakim zakresie może on korzystać z przestrzeni wspólnych.
Protokół zdawczo-odbiorczy
Cały proces odbioru lokalu użytkowego dokumentuje sporządzony przez strony protokół, w którym deweloper dokładnie wskazuje zakres wykonanych robót oraz stan lokalu, najemca natomiast wpisuje do niego ewentualne niedoróbki, na które zwrócił uwagę. Ponadto dokument zawiera oświadczenie, iż najemca akceptuje lokal w stanie, w jakim jest on przekazywany i wraz z podpisaniem protokołu otrzymuje do niego klucze.
Odbiór techniczny a odbiór lokalu
Należy odróżnić od siebie odbiór techniczny i odbioru lokalu. Pierwszy polega na sprawdzeniu go pod kątem ewentualnych niedoróbek budowlanych, i ogólnej jakości wykonania lokalu użytkowego. Drugi natomiast na spisaniu stanu liczników, odebraniu kluczy, i tym samym rozpoczęciem opłacania czynszu za wynajem. Niektórzy deweloperzy łączą te dwa odbiory. Jednak rozdzielenie odbioru technicznego i odbioru lokalu jest o tyle korzystniejsze, że najemca odbiera klucze już po usunięciu wszystkich usterek z nieruchomości, czyli rozpoczyna opłacanie czynszu od momentu, w którym może już przystąpić do wykończenia. Do czasu odebrania kluczy przez najemcę to deweloper ponosi koszty utrzymania lokalu, co mobilizuje go do usunięcia usterek w jak najkrótszym czasie. O tym, czy te dwa odbiory przeprowadzone będą łącznie czy oddzielnie zdecydować należy już w umowie.
Najnowsze komentarze