Pomieszczenia przeznaczone na gabinet lekarski, oraz te służące ogólnie to opieki zdrowotnej, muszą spełniać surowe wymagania sanitarne, ale także lokalowe. Ze względu na ich specyfikę i przeznaczenie, powinny charakteryzować się najwyższym poziomem higieny.
Szczegółowe wymagania dla tego typu nieruchomości użytkowych przeznaczonych na gabinety działające w ramach NZOZ-ów zawarte są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 10 listopada 2006 roku w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej. Dla gabinetów prywatnych natomiast określone są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 09 marca 2000 roku, w sprawie wymagań jakim powinny odpowiadać pomieszczenia, urządzenia i sprzęt medyczny służące wykonywaniu indywidualnej praktyki lekarskiej, indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej i grupowej praktyki lekarskiej.
Odpowiedni lokal do wynajęcia na gabinet lekarski znajdziesz TUTAJ!
Wymagania określone dla lokali przeznaczonych na gabinety działające w ramach zakładów opieki zdrowotnej:
- podłogi muszą być wykonane z materiałów, które umożliwiają łatwe mycie i dezynfekcję, a połączenie między ścianami i podłogą powinno być szczelne,
- ściany w pomieszczeniach wymagających częstej dezynfekcji powinny być w całości pokryte materiałem umożliwiającym łatwe czyszczenie,
- ściany wokół zlewów i umywalek należy zabezpieczyć przed wilgoceniem odpowiednim wykończeniem,
- urządzenia, które zapewniają ochronę przed promieniami słonecznymi powinny być wykonane i zamontowane w sposób umożliwiający ich czyszczenie,
- w pomieszczeniach powinny znajdować się stanowiska do wykonywania zabiegów i przygotowywania sprzętu, a każde z pomieszczeń powinno być wyposażone w umywalkę co najmniej jednokomorową z dostępem do bieżącej, ciepłej wody.
Lokale przeznaczone do wykonywania prywatnej praktyki lekarskiej muszą spełniać następujące kryteria:
- podłoga i ściany przy umywalkach do wysokości 1,6 metra powinny być wygładzone i wyłożone materiałem, który jest odporny na działanie środków dezynfekcyjnych, a także uniemożliwiających zawilgocenie tych powierzchni,
- wszystkie urządzenia powinny być wykonane z materiałów umożliwiających utrzymanie ich w czystości oraz ich dezynfekcję,
- meble powinny być łatwe do utrzymania w czystości, a ich powierzchnie gładkie,
- w gabinecie należy wygospodarować miejsce do higienicznego przechowywania materiałów medycznych, zapewniające w razie potrzeby stałą, odpowiednią temperaturę,
- miejsce na przechowywania brudnej bielizny, zużytych materiałów, powinno być wyznaczone poza pomieszczeniem, w którym udzielane są świadczenia zdrowotne.
Wśród ogólnych wymogów określonych dla placówek medycznych, w tym także gabinetów lekarskich są:
- obowiązek zapewnienia temperatury w pomieszczeniach na poziomie co najmniej 24 st. Celsjusza,
- konieczność umieszczania gabinetów nad powierzchnią terenu, gdzie podłoga nie może znajdować się na poziomie mniejszym niż 0,3 metra od powierzchni wokół budynku,
- zapewnienie właściwej wysokości pomieszczeń, zależnej od ich przeznaczenia, jednak nie mniejszej niż 2,2 metra,
- obowiązek zamontowania drzwi wejściowych o wymiarach nie mniejszych niż 0,9 metra szerokości i 2,0 metra wysokości.
Podane wyżej akty prawne są już uchylone i nie obwiązują. Obecnie aktualne jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 r.
w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą
A jakie są różnice w przepisach ?
Witam tak ale sa jeszcze przepisy Warunki techniczne z 2019r poz 1065 wciaż aktualne / aktualizowane/ i tu znajdziesż duzo pomocnych odpowiedzi. Warto a nawet trzeba przeczytać samemu a nie zadawać pytań bo to tylko polemizowanie a nie robota. Znajdziez odpowiedzi co do wymagań lokalu a jak coś ci nie pasuje zawsze można wystąpić do Wojewódzkiej Stacji San.-Epidem. o odstepstwo o czym muwi ten przepis. W innych pytaniach było o wysokosciach 2.20. przeczytaj też i zadecyduj, ale tez musisz pamietac że w obecnej dobie nie będziesz przyjmował w komurce bo nikt noie przyjdzie – wymafgania [pacjenta tez trzeba wziąśc pod uwagę. Powodzenia Mam 70 lat ale nigdy bymtak nie marudziła tylko coś wyszukała w przepisach, jesli podchodzisz do sprawy poważ nie a nie tylko gadka, by pogadać. Powodzenia.
Do postu AJ: zgadza się.
Ja z kolei podpowiem, że przy zakładaniu własnego gabinetu należy tak zaplanować poczekalnię, aby można było od razu zacząć współpracę z zewnętrzną rejestracją pacjentów która bardzo ograniczy Wam koszty działalności, a przy okazji zwiększy liczbę wizyt.
Hm, co należy rozumieć przez zewnętrzną rejestrację?
Witam. Gdzie znaleźć zapis prawny mówiący o tym że pomieszczenia medyczne nie mogą mieć mniej niż 2.20 m? Jestem właścicielem domu z wysokością 2,2 na parterze gdzie chciałbym prowadzić gabinet rehabilitacji a z tego co słyszałem to wymagana wysokość jest 2.5 m. Proszę o pomoc.
a poczytaj warunki techniczne z 2019r poz.1065 i nie zadawaj pytań
A ty poczytaj do czego służy forum
Witam. Gdzie znaleźć zapis, że wysokość pomieszczeń to minimum 2.2 metra? Chciałbym prowadzić gabinet rehabilitacji we własnym budynku w którym jest właśnie taka wysokość i chciałbym mieć pewność, że sanepid ją zatwierdzi.
Praktyczność, wygoda to podstawa.Ale też i użytkowość takich mebli. Bo jak wyposazamy swoje biuro to z myslą o tym ze meble będą nam służyly długie lata.
Witam,
Czy ktoś może orientuje się czy są wymogi dotyczące światła dziennego? Liczba, wielkość okien w gabinecie? Czy użycie świetlików dachowych jako źródło światła dziennego jest możliwa?
czy koniecznie musi byc podjazd dla niepelnosprawnych? Chodzi o prywatny gabinet lekarski nie nzoz .
większośc pytań Panstwo powinniście znać myśląc o założeniu działalności. Na te pytania sa jednoznaczne odpowiedzi w warunkach technicznych z 2019r. /powtarzają sie /A jeśli coś sie nie zgadza to zawsze można wystąpić o odstepstwo do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, tez o tym mówi ten przepis. Sa to podstawy założenia działalności. Nie słuchać drugiej osoby bo nie powie prawdy tak tak nikt nie podpowie jak należy a już Ci co coś prowadza i wiedza – konkurencja. Jak wiemy dobrzy jesteśmy w biedzie. Nie polemizuj ani nie drwij tylko sam sie weż do roboty jak chcesz cos zrobić chyba że tylko gadasz.Mam 70 lat ale nie mogę słuchać takich pytań , masz internet i wszystkie przepisy znajdziesz a potrzebujesz głównie dwa: Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki z 2019r. poz 1065 i o działalności leczniczej . Z tych pytań wynika że nikogo nie interesują przepisy tylko jedna pani drugiej pani, to nie tak gra. Przeczytaj i zadecyduj sam. Wiele tych pytań to bzdura bo nie ma juz rozgraniczenia na gabinet prywatny czy? ten może być na fundusz i ten. Przepisy sa jedne i nazywaja sie a przeczytaj sam? Bież sie do roboty i nie zadawaj gupich pytań. Powodzenia.