O nowych budynkach z powierzchniami komercyjnymi słyszy się najczęściej, że jest to inwestycja klasy A. Jednak klasyfikacja powierzchni biurowych jest kwestią umowną, ponieważ nie istnieją żadne regulacje w tym zakresie. Przyjmuje się, że standard lokali spada wraz z dalszą literą. Im wyższa klasa tym większa wartość takiej nieruchomości, co oznacza wyższe koszty najmu lub zakupu.
Klasy powierzchni biurowych ustala się w oparciu o listę 16 kryteriów. Poniżej znajduje się ich lista:
- wnętrze musi być wykończone materiałami wysokiej jakości zawierać nowoczesne rozwiązania techniczne,
- budynek musi być położony w najlepszej lokalizacji na danym obszarze, z dobrze rozwiniętą infrastrukturą komunikacyjną,
- pomieszczenia muszą być klimatyzowane,
- sufity podwieszane,
- pomieszczenia wysokie na minimum 2,70 metra,
- lokal musi stwarzać możliwość dowolnej aranżacji wnętrza,
- być podłączony do linii telefonicznej, elektrycznej oraz systemów komputerowych,
- szyby muszą charakteryzować się dobrą izolacją zewnętrznych dźwięków,
- windy w budynku muszą być równie szybkie i nowoczesne, z maksymalnym czasem oczekiwania na dźwig nieprzekraczającym pół minuty,
- wykończenie ścian i podłóg wysokiej jakości,
- wykończone zaplecze socjalne – łazienki i kuchnia,
- niezawodne systemy komputerowy i telekomunikacyjny,
- awaryjny system zasilania,
- parking strzeżony z miejscami dla najemców,
- odpowiednia wilgotność powietrza,
- odpowiednia ilość miejsc parkingowych, którą oblicza się biorąc pod uwagę każdy metr kwadratowy wynajmowanej powierzchni oraz położenie budynku względem centrum miasta.
Aby budynek zakwalifikować do klasy A, musi on spełniać co najmniej trzynaście z wyżej wymienionych warunków. Ceny najmu są w nich najwyższe, a ich położenie to najczęściej ścisłe centrum, bliska odległość od niego, albo prestiżowe dzielnice biznesowe, które powstają teraz w wielu miastach.
Budynki klasy B spełniają część tych kryteriów, a ich położenie jest nieco gorsze, czyli w większej odległości od centrum miasta. Niektórzy w tej grupie wyróżniają dodatkowo kategorię B+, czyli budynki posiadające większość z wyżej wskazanych cech.
Klasa C to biurowce powstałe przed 1989 rokiem, o niższym standardzie i gorszym położeniu. Jednak w tej kategorii mieszczą się również biura zlokalizowane w starych kamienicach, a te często znajdują się w centrach miast. Ich powierzchnia jest jednak mniejsza niż biur klasy A, a charakter budynku nie pozwala na zbyt dużą dowolność aranżacyjną. Ich niekwestionowaną zaletą jest sporo niższa stawka najmu. Za atrakcyjne pieniądze można więc zyskać lokal w atrakcyjnej lokalizacji.
Najnowsze komentarze