Jak wyposażyć salę konferencyjną

Sale konferencyjne są coraz popularniejsze nawet w małych firmach. Są szczególnie pomocne w pracy zdalnej i zespołowej. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych rozwiązań, które uczynią salę konferencyjną możliwie najbardziej funkcjonalną.

Sala konferencyjna ma wiele zastosowań, nie tylko do organizowania w niej konferencji. Jest doskonałym miejscem do spotkań w większym gronie – zespole, zarządzie, czy po prostu spotkań z klientami. Pomieszczenie to musi być funkcjonalne, ale powinno również zapewniać komfort użytkowania i prywatność. W końcu nieraz odbywają się tu strategiczne rozmowy dotyczące biznesu i firmy.

tovovan/bigstockphoto.com

Najważniejszym wyposażeniem jest oczywiście duży stół i krzesła. Wielkość i liczba tych mebli powinna być dostosowana do wielkości sali. Wybierając krzesła należy się kierować nie tylko designem, ale przede wszystkim wygodą i ergonomią. Spotkania biznesowe mogą bowiem trwać wiele godzin. Nie powinno się tu znajdować nic, co nie jest absolutnie potrzebne. Dodatkowe meble, wyposażenie czy dekoracje będą tylko niepotrzebnie odwracały uwagę. Kolory ścian i mebli powinny być stonowane, ciepłe, zapewniające przyjemną, pozbawioną sztuczności atmosferę, ale jednocześnie nie powodujące dekoncentracji.

Elementy, bez których sala konferencyjna nie może istnieć, to projektor i umieszczony naprzeciwko niego ekran. Pokazy multimedialne stały się już nieodłączną częścią większości spotkań i właściwie każdej prezentacji. Ekran dla oszczędności miejsca może mieć postać składanej rolety. Projektor natomiast warto umieścić na półce pod sufitem, aby nie zagracać stołu. W takim układzie dodatkowo nic nie będzie zakłócało wyświetlanego na ekranie obrazu. Trzeba pamiętać przy tym, że projektor taki powinien być dużo wyższej klasy niż taki używany w warunkach domowych. Należy zwrócić uwagę na jego specyfikację techniczną, a szczególnie na lampę, rozdzielczość, kontrast i jasność. Dla wygody warto wybrać projektor, który będzie się łączył z komputerem bezprzewodowo.

Równie ważne jest nagłośnienie sali konferencyjnej. Nawet w przypadku niewielkich pomieszczeń warto zainwestować w głośniki, które poprawią dźwięk płynący z komputera. W większych salach konieczne jest zainstalowanie profesjonalnego sprzętu audio, w tym zarówno głośników, jak i mikrofonu. W takich miejscach niezwykle ważna jest również akustyka. W tym celu na ścianach umieszcza się ekrany akustyczne, które poza poprawą jakości rozchodzącego się wewnątrz dźwięku, izolują pomieszczenie od dźwięków zewnętrznych. Powodują także, że poza salą dźwięki będą mniej słyszalne.

W sali konferencyjnej warto zainwestować również w klimatyzację. Spotkania, które się tam odbywają, bywają bowiem nerwowe, szczególnie jeśli jeden z uczestników musi podczas nich przemawiać przed resztą. Dla zapewnienia wszystkim maksymalnego komfortu klimatyzacja jest urządzeniem niezbędnym. Jeśli natomiast w pomieszczeniu są okna, trzeba pamiętać o zamontowaniu na nich rolet. Muszą być wykonane z materiału, który pozwoli na całkowite zaciemnienie sali. W innym przypadku obraz wyświetlany przez projektor może być słabo widzialny. W stole lub pod nim powinny być umieszczone dodatkowe gniazdka i kable. Poza tym bezprzewodowy dostęp do Internetu jest absolutnie niezbędny. Przyda się również tablica do zapisywania, a także urządzenie umożliwiające prowadzenie telekonferencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal