Otworzenie własnego salonu kosmetycznego wiąże się ze znalezieniem właściwego lokalu. Poza funkcją praktyczną, czyli umożliwianiem właściwego i sprawnego wykonywania zabiegów, musi on także posiadać walory estetyczne, by umożliwić klientkom relaks i dobre samopoczucie. Najważniejsze jednak, aby przeprowadzane w nim zabiegi odbywały się w najwyższych standardach higienicznych i sanitarnych, dlatego lokal na salon kosmetyczny powinien także odpowiadać warunkom określonym przez Państwową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.
Liczba pomieszczeń w lokalu
Oczywiście kwestią kluczową jest samo położenie lokalu, które musi zapewniać łatwy do niego dostęp, widoczność, a także duży ruch uliczny. Jeszcze przed wyborem konkretnego miejsca należy zaplanować organizację i rozkład przestrzeni. Przede wszystkim w salonie powinny być wydzielone pomieszczenia, w których świadczone będą usługi. Ponadto część lokalu powinna zostać zagospodarowana na szatnię, w której klienci będą mogli przygotować się do zabiegów, oraz na poczekalnię. Zarówno dla klientów jak i dla pracowników powinny zostać przygotowane pomieszczenia sanitarno-higieniczne. W salonie powinno się także znajdować miejsce wydzielone do przechowywania sprzętów, szafy do przechowywania preparatów kosmetycznych, a w razie konieczności do przechowywania czystej i brudnej bielizny.
Jeśli w salonie utworzono jedno stanowisko pracy, w osobnym pomieszczeniu należy przygotować zaplecze socjalne, w którym pracownicy będą mogli spożywać posiłki. Natomiast miejsce do przechowywania odzieży może zostać wydzielone w pomieszczeniu, w którym wykonywane są zabiegi. Trzeba pamiętać także o odpowiednim przechowywaniu odpadów. Wszystkie pomieszczenia powinny być wykończone materiałami, które umożliwiają łatwe czyszczenie i odkażanie, tak by gwarantować najwyższy poziom higieny.
Co prawda przepisy nie narzucają obowiązku, aby w salonie znajdowały się oddzielne toalety – jedna dla personelu, a druga dla klientów. Jednak takie zagospodarowanie przestrzeni pozwala na wykorzystanie toalety pracowniczej do przechowywania np. środków czystości czy koszy z brudną bielizną.
Wymogi dotyczące niezbędnego wyposażenia
Precyzyjne wymogi dla wyposażenia salonów kosmetycznych określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004r., jednak ogólne założenie narzuconych norm jest takie, że wielkość pomieszczeń i ich organizacja musi zapewniać takie rozmieszczenie i zainstalowanie urządzeń i sprzętów, które zapewni odpowiednie świadczenie usług. Wymogi różnią się w zależności od rodzaju wykonywanych zabiegów kosmetycznych, jednak każdego typu salon musi mieć zapewnione podłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej, w tym stały dostęp do ciepłej wody.
Otwarcie salonu kosmetycznego związane jest z koniecznością uzyskania zgody Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, który dokonuje odbioru lokalu. W trakcie tej procedury badane jest przystosowanie salonu do obowiązujących przepisów, a jeśli lokal nie budzi zastrzeżeń, można w nim rozpocząć świadczenie usług kosmetycznych.
Najnowsze komentarze