Wynajmując lokal pod działalność gastronomiczną, należy zapoznać się ze szczegółowymi wytycznymi dotyczącymi przepisów przewidzianych dla konkretnego rodzaju działalności. Takie kryteria bowiem są znaczące przy poszukiwaniu lokalu przeznaczonego na działalność gastronomiczną, a wybrana nieruchomość musi wszystkie te wymagania spełniać. Inne wymogi określone są bowiem dla baru sałatkowego, a inne dla restauracji, w której podawane będą złożone posiłki. W drugim przypadku w lokalu należy wygospodarować oddzielne miejsca do przygotowywania warzyw i mięsa, a także oddzielnie chłodnie do przechowywania tych rodzajów produktów. Kierując się wyborem konkretnego lokalu należy więc mieć na uwadze rozkład pomieszczeń, a także wielkość części kuchennej, aby umożliwiała wykonywanie konkretnej działalności.
Poza szczegółowymi wytycznymi istnieją też ogólne kryteria, jakie musi spełniać lokal przeznaczony na działalność gastronomiczną. W szczególności są to wymogi określone przez sanepid oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie warunków sanitarnych oraz zasad przestrzegania higieny przy produkcji.
- Należą do nich między innymi wysokość lokalu, która w części produkcyjnej musi wynosić co najmniej 3,3 metra, a w pozostałej części nie mniej niż 2,5 metra.
- Ponadto każdy lokal powinien posiadać oddzielne pomieszczenie, które będzie przeznaczone do mycia naczyń oraz, w zależności od potrzeby, miejsce do dezynfekcji i wyparzania jaj.
- Kolejnym elementem jest wykonanie ścian takiego lokalu, dotyczące części w jakiej posiłki są przygotowywane i przechowywane, które powinno być trwałe, łatwo zmywalne i pomalowane na jasny kolor.
- Dla wszystkich maszyn, które będą miały bezpośredni kontakt z żywnością niezbędne jest uzyskanie atestu Państwowego Zakładu Higieny.
- Ponadto rozporządzenie reguluje kwestie takie jak teren i układ lokalu/zakładu, rodzaj i rozmieszczenie instalacji wodnych, kanalizacyjnych itp., oświetlenie, sposób wentylacji lokalu, jakość wody pitnej oraz wody na potrzeby gospodarcze.
Jeśli zaś chodzi o stan wynajmowanego lokalu, to zdania w tej kwestii są podzielone. Przede wszystkim warunki jego adaptacji i remontów, a także dostosowania do prowadzonej działalności należy szczegółowo określić w umowie najmu. Podobnie należy postąpić ze znajdującymi się w lokalu sprzętami i urządzeniami. Z jednej strony lokal przystosowany do działalności gastronomicznej może oszczędzić nowemu najemcy czas związany z adaptacją pomieszczeń i sprowadzeniem odpowiedniego sprzętu. Ponadto wysokość odstępnego za takie urządzenia nieraz bywa bardzo korzystna, ze względu na fakt, że często pozbywają się go osoby, którym własny biznes się nie powiódł i liczą na odzyskanie chociaż części zainwestowanych pieniędzy. Cena jest oczywiście w tym wypadku o wiele niższa niż sprzętów nowych. A decydując się na remont, który może trwać kilka tygodni, najemca nadal musi opłacać czynsz, podczas gdy nie osiąga jeszcze żadnego dochodu.
Z drugiej jednak strony nieraz ciężko ocenić stan zużycia poszczególnych elementów, a wybór takiego rozwiązania może wpędzić najemcę w koszty związane z wymianą części czy w razie konieczności naprawą. Decydując o wyposażeniu wynajmowanego lokalu lub jego braku należy więc wziąć pod uwagę czas jaki chcemy i możemy przeznaczyć na prace remontowe oraz kapitał jakim dysponujemy.
Najnowsze komentarze