Zmiana siedziby firmy, jak każda poważniejsza zmiana w prowadzeniu przedsiębiorstwa wymaga szeregu obowiązków wobec urzędów oraz klientów. Jak formalnie i logistycznie dokonać przeprowadzki z jednego lokalu do drugiego?
Przyczyn, dla których przedsiębiorca może zmienić siedzibę swojej firmy jest wiele, począwszy od przeprowadzki do innego mieszkania (w przypadku, gdy siedziba firmy oraz miejsce zamieszkania są takie same), poprzez zmianę lokalizacji biura na korzystniejszą bądź tańszą albo zatrudnianie większej ilości pracowników, a skończywszy na chęci rozliczania 100 % opłat związanych z użytkowaniem lokalu.
Przeprowadzka
W przypadku dużych firm przeniesienie do innego budynku oznacza transport sprzętu i wyposażenia. Przeprowadzki magazynów najlepiej jest dokonać za pośrednictwem rozbudowanych korporacji, zajmujących się tego rodzaju usługami. Należy to robić partiami, np. drogą lądową za pomocą tirów i ubezpieczyć się od wypadków losowych.
Jak tylko przeprowadzka magazynów zostanie zakończona, trzeba zarejestrować nową siedzibę korporacji, a następnie przerobić dane w folderach reklamowych oraz przeregulować umowy z podwykonawcami.
Formalności
Przedsiębiorcy, którzy zostali wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wystarczy, że zgłoszą zmianę siedziby swojej firmy w CEIDG drogą elektroniczną na stronie www.firma.gov.pl lub w wybranym urzędzie gminy. Zgłoszenie to wypełnia się na formularzu CEIDG-1, składanym jako “Wniosek dotyczący zgłoszenia zmian wpisu umieszczanego w ewidencji działalności gospodarczej” osobiście, pocztą tradycyjną albo za pomocą pośrednika. Maksymalny czas na oddanie tego wniosku to 7 dni od daty nastąpienia zmiany danych. Nowe informacja dotyczące adresu siedziby firmy są następnie automatycznie przekazywane do właściwego urzędu skarbowego oraz ZUS. Dlatego też wniosek o wpis nowego adresu firmy do CEIDG stanowi jednocześnie zgłoszenie aktualizacyjne NIP i zgłoszenie płatnika składek o zmianie w ZUS.
Jeśli w danym przedsiębiorstwie prowadzi się sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej, to wówczas należy pamiętać o konieczności wprowadzenia zmiany adresowej w kasie fiskalnej i o dokonaniu wpisu do książki serwisowej kasy fiskalnej. Trzeba także zawiadomić urząd skarbowy o zmianie miejsca instalacji kasy fiskalnej.
Pamiętajmy, że przy zmianie adresu głównego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej od tej pory zmienią się także dane firmy zamieszczane w umowach i fakturach. Dlatego też należy o tym fakcie niezwłocznie poinformować wszystkich kontrahentów, a na rachunkach oraz fakturach umieścić właściwy adres. Może się również zdarzyć tak, że zapis w umowie nakazuje przedsiębiorcy powiadomić pisemne lub e-mailowe o zmianie adresu firmy, ale nie jest to regułą.
Najnowsze komentarze