Nieruchomości komercyjne są specyficznym rodzajem budynków, które powinny generować zysk. Aby było to możliwe, powinny być usytuowane w atrakcyjnej lokalizacji, co jednak, szczególnie w dużych miastach, ma pewien skutek uboczny, mianowicie hałas. Aby zminimalizować jego poziom, niezbędne jest zastosowanie izolacji akustycznej w oknach takich obiektów.
Hałas jest dźwiękiem niepożądanym o wysokim poziomie, lub długotrwałym i jednostajnym, którego działanie jest uciążliwe i może być szkodliwe dla zdrowia. Najbardziej odczuwalny jest w dużych skupiskach ludzi, głównie w miastach, gdzie ponadto dodatkowe dźwięki generują auta, komunikacja miejska, czy przelatujące nad budynkami samoloty. Izolacja od hałasu jest więc kluczową kwestią dla utrzymania komfortu życia w takim środowisku, jest niezbędna do zachowania koncentracji niezbędnej do pracy, czy nauki, ale przede wszystkim do wypoczynku i zdrowia psychicznego.
Ma to szczególne znaczenie np. w hotelach, w których położenie w centralnych dzielnicach czy przy głównych ulicach stanowi o powodzeniu biznesu. Jednak w tych miejscach poziom hałasu najczęściej przewyższa poziom umożliwiający wypoczynek. A należy pamiętać, że izolacyjność akustyczna, niezależnie do rodzaju budynku, jest jednym z parametrów określających jakość jego użytkowania.
Stosowanie izolacji w budynkach komercyjnych ma na celu nie tylko tłumienie hałasu, ale również zmniejszenie pogłosu, zwiększenie zrozumiałości mowy oraz minimalizację hałasu pogłosowego we wnętrzu. Materiały izolacyjne stosowane są więc nie tylko w hotelach, ale i w kinach, obiektach sportowych, biurowych, w salach konferencyjnych, audytoryjnych, a także w klubach, restauracjach, czy pubach. Izolację akustyczną stosuje się również w szpitalach, ponieważ złe rozchodzenie się dźwięku, hałas, czy pogłos, powodują dekoncentrację, zmęczenie, rozdrażnienie, a nawet wpływają niekorzystnie na proces rekonwalescencji.
Jest to również niezmiernie ważne w salach dydaktycznych, na uczelniach i w szkołach, gdzie zbyt duży poziom hałasu nie sprzyja koncentracji i nauce, a nieodpowiednia akustyka uniemożliwia słyszenie wykładowcy przez osoby z końca sali. Nie można zapominać o właściwej izolacji akustycznej w budynkach użyteczności publicznej, takich jak kościoły, biblioteki, czy muzea. W tych ostatnich jest to o tyle ważne, że czasem ekspozycje wizualne i dźwiękowe mogą zagłuszać zwiedzanie w sąsiedniej sali.
Izolacyjność akustyczna jest jednym z elementów zrównoważonego budownictwa i kryterium ocenianym przy certyfikowaniu budynków (np. certyfikat BREEAM). Materiały izolacyjne stosuje się zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich wnętrzach. Użycie szkła dźwiękochłonnego pozwala na ograniczenie hałasu z zewnątrz nawet o 50 dB. Bez właściwej izolacji akustycznej właściwie nie byłoby możliwe normalne funkcjonowanie i życie w dużych miastach. Zbyt duży poziom hałasu jest bowiem nieznośny i zwyczajnie szkodliwy dla zdrowia. Z tego powodu izolacja stanowi niezbędny element nowoczesnego budynku.
Najnowsze komentarze