Dzielnice biurowe stały się już nieodłącznym elementem dużych polskich miast. Zjawisko to ma zarówno swoje zalety, jak i wady, przede wszystkim dla okolicznych mieszkańców. Są oni bowiem narażeni na korki, gdyż pojawianiu się biurowców zwykle nie towarzyszy rozwój infrastruktury.
Dzielnice biznesowe są obszarami, gdzie koncentrują swoją działalność duże firmy wynajmujące biurowce lub ich części. Zlokalizowanie w jednym miejscu dużych firm ma plusy dla miasta, samych firm i nie tylko. Miasto korzysta, bo w ten sposób wykorzystuje luki w zabudowie. Biurowce często budowane są bowiem w dawnych regionach przemysłowych lub miejscach do tej pory nieużytkowanych. Ma to swoje zalety także dla najemców, gdyż niekiedy w rejonach biznesowych powstają także obiekty naukowe. Zarabiają również firmy handlowe i usługowe. Pojawia się też i handel wielkopowierzchniowy.
Polskie dzielnice biurowe nie mogą się wprawdzie mierzyć z tymi w Londynie czy Nowym Jorku, ale rozwijają się bardzo dynamicznie. Największym wyzwaniem w ich przypadku jest komunikacja. Rozrost dzielnic nie współgra niestety często z rozwojem niezbędnej infrastruktury. Tworzą się więc korki będące utrapieniem mieszkańców i pracowników. Komunikacja miejska bywa z kolei przeładowana. Kolejny minus to brak wystarczającej ilości miejsc parkingowych.
Największe dzielnice biurowe w Polsce
Warszawa: stolica jak dotąd jest liderem w zakresie wielkości rynku biurowego oraz rozwoju dzielnic biznesowych. Mieszczą się one w trzech miejscach – Mokotów, Wola i Śródmieście. W samym centrum miasta znajduje się 1,15 mkw. powierzchni biurowych. Podobnie jest na Mokotowie. Na uwagę zasługują takie biurowce jak Warsaw Financial Center, Rondo 1 czy PZU Tower. W 2016 roku ukończono również The Tides. Zaletą Mokotowa jest dobra lokalizacja – między centrum i Portem Lotniczym im. Chopina. Wola to najmłodsza dzielnica tego typu, ale prężnie rozwijająca się. To tutaj budowany jest wieżowiec Warsaw Spire. Region ten zyskał wiele na atrakcyjności po uruchomieniu drugiej linii metra.
Kraków: inwestycje koncentrują się przede wszystkim w Zabierzowie i na Bonarce. Do niedawna Bonarka kojarzyła się z dawnymi zakładami chemicznymi, ale zmieniło się to dzięki projektowi Bonarka for Business. Do najważniejszych inwestycji zalicza się Organe Office Park oraz Enterprise Park. Poza tym warto zwrócić uwagę także na Dębniki z inwestycją Kapelanka 42 oraz kompleksem Green Office.
Wrocław: to trzeci rynek biurowy w Polsce z 530 tysiącami mkw. Obszar biznesu powstał w tym przypadku na dawnych obszarach przemysłowych. Są to dzielnica Fabryczna oraz rejon ulic Robotniczej i Strzegomskiej. Największe inwestycje w tym regionie to Green Towers, West Forum Business Center oraz kompleks Millenium Tower.W ścisłym centrum miasta realizowana jest obecnie duża inwestycja w postaci kompleksu biurowego Dominikański, którą realizuje firma Skanska. Biurowiec Echo Investment (Westa Gate) powstał niedawno także w zachodniej części miasta przy ulicy Lotniczej.
Najnowsze komentarze