Prowadzenie, nawet jednoosobowego, biznesu wiąże się z określonymi kosztami. Pomijając wydatki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i te wynikające ze zobowiązań wobec urzędu skarbowego, co miesiąc określoną kwotę należy przeznaczyć na koszty bezpośrednio związane z naszą działalnością – rachunki za telefon, internet, materiały biurowe, utrzymanie siedziby firmy i tym podobne. W celu obniżenia ponoszonych kosztów, warto poszukać alternatywnych rozwiązań. Coraz popularniejsze, zwłaszcza w dużych miastach, staje się wynajmowanie powierzchni biurowych na godziny.
Wśród osób pracujących w tak zwanych wolnych zawodach, początkujących przedsiębiorców, osób wykonujących zlecenia dla firm zagranicznych czy młodych matek, chcących rozwinąć własny biznes obserwowane jest rosnące zapotrzebowanie na tego typu usługi. Coworking (ang. współdzielenie biura, współpraca) sprowadza się do możliwości wynajmu określonej powierzchni – zamkniętych biur, sal szkoleniowo-konferencyjnych, a nawet „samych biurek” w różnych opcjach czasowych. Większość ośrodków coworkingowych, oprócz wynajmowania przestrzeni na godziny, oferuje atrakcyjne abonamenty. Osobom korzystającym z takich usług, pozwala to na poprawę komfortu pracy (w porównaniu na przykład z pracą w domu) i znaczne obniżenie kosztów prowadzonej działalności. Dodatkowym atutem jest lokalizacja biura – najczęściej jest ono położone w dobrze skomunikowanym centrum miasta, co z pewnością korzystnie wpływa na nasz wizerunek w oczach potencjalnych kontrahentów.
Wynajmowanie przestrzeni biurowych na godziny wydaje się być dobrym pomysłem również dla osób dysponujących taką powierzchnią (właścicieli lub dzierżawców). W dzisiejszych czasach wynajem całego biura jednej osobie lub firmie, w dodatku za oczekiwaną stawkę, może być problematyczne. Kilku, a nawet kilkunastu najemców (w zależności od ilości miejsc) będzie w stanie zapłacić więcej niż pojedynczy, umożliwiając jednocześnie wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni.
Założenie biura coworkingowego wymaga posiadania lub zarządzania określoną powierzchnią (średnio od 150 do 200 metrów kwadratowych), odpowiedniego dostosowania pomieszczeń (pomieszczenia biurowe, sale konferencyjne, pomieszczenia socjalne) oraz zakupu niezbędnego sprzętu i wyposażenia biurowego, takich jak drukarka skaner, faks, kserokopiarka, biurka, krzesła i tym podobne. Należy pamiętać, że bez względu na ilość osób korzystających z takiej oferty, koszty stałe (czynsz, podstawowe media, rachunki za telefon i Internet) muszą być opłacane. Aby zatem wynajmowanie powierzchni biurowej było rentowne należy przede wszystkim pozyskać klientów skłonnych do względnie trwałego korzystania z proponowanej przez opcji. Zarówno pod względem finansowym, jak i organizacyjnym oferta powinna być dostosowana do możliwości potencjalnych najemców oraz zawierać dodatkowe możliwości, takie jak na przykład:
- bezpłatny dostęp do Internetu,
- bezpłatne korzystanie z urządzeń i wyposażenia biurowego,- preferencyjne ceny wynajmu sal szkoleniowych i pomieszczeń przeznaczonych do organizowania spotkań biznesowych,
- opcja skorzystania z tzw. wirtualnego adresu.
Jak każda inwestycja, wynajmowanie powierzchni biurowej na godziny, jednocześnie dla wielu osób wymaga określonych nakładów finansowych, czasu i zaangażowania. Przy odpowiednim zarządzaniu i trafionej promocji może okazać się to bardzo opłacalne.
Zdecydowanie opłacalne, płacisz stałą kwotę plus to, co zużyjesz, a także jesteś pod opieką firmy, która CI doradza, ewentualnie naprawi sprzęt, gdyby zaszła taka konieczność. Bardzo dużo jest zalet takiego rozwiązania: http://www.biuro-styl.com.pl/dzierzawa/