Inwestowanie w nieruchomości, w tym komercyjne, np. magazyny, jest coraz popularniejszą formą lokaty kapitału, głównie dlatego, że przy właściwym zarządzaniu gwarantuje wyższą stopę zysku niż lokaty bankowe. Jednak na rentowność takiej inwestycji ma wpływ wiele czynników, więc jak każdy ruch obarczony ryzykiem, decyzja o kupnie takiej nieruchomości powinna być dobrze przemyślana i przede wszystkim – przeanalizowana.
Przed zakupem konkretnego magazynu należy zbadać lokalny rynek, i zorientować się, czy są firmy, które byłyby zainteresowane wynajmowaniem hali w tej lokalizacji, albo ewentualnie jakie są jej cechy, które przyciągnęłyby potencjalnych najemców. Znalezienie najemcy na tak dużą powierzchnię nie jest łatwe, dlatego wybór miejsca nie może być przypadkowy. Dobrze, gdyby w niedalekiej odległości działały firmy, które mogą magazynów potrzebować, lub takie, które w niedługim czasie będą w tej lokalizacji otwierać swoje oddziały. Warto jeszcze przed sfinalizowaniem transakcji porozmawiać bezpośrednio z przedsiębiorcami, by nie opierać swojej decyzji wyłącznie na plotkach.
W przypadku magazynów ważnym elementem jest ich skomunikowanie z najważniejszymi arteriami miasta. Drugorzędną sprawą jest to, czy leżą na przedmieściach czy w małej miejscowości, jeśli droga dojazdowa do nich będzie kiepska. Oczywiście ceny zakupu hali poza miastem będą zdecydowanie niższe, jednak jeśli lokalizacja nie będzie atrakcyjna to już na wstępie kupujący może pozbyć się szansy na zwrot zainwestowanego kapitału.
Aby był on jak najszybszy ważne jest, aby poniesione dodatkowe nakłady były jak najniższe. Najlepiej więc byłoby gdyby zakupiony magazyn był w takim stanie technicznym, który umożliwia wprowadzenie się najemcy, lub ewentualnie wymagał drobnych napraw czy odświeżenia. Jeśli hala jest bardzo duża, warto zastanowić się nad jej podzieleniem na mniejsze lokale i wynajmowanie każdego z nich z osobna. Jednak taka decyzja powinna być podyktowana zapotrzebowaniami lokalnego rynku.
Na szybkość zwrotu z tej inwestycji ma oczywiście wpływ cena, za jaką magazyn zostanie nabyty. Jednak zawsze będzie to niemały jednorazowy wydatek, ze względu na duże powierzchnie takich obiektów. Dlatego najlepiej byłoby kupić magazyn w okazyjnej cenie, poniżej jego ceny rynkowej. To w rzeczywistości nie jest trudne, bo takie okazje zdarzają się np. kiedy wyprzedawane jest mienie wojskowe czy budynki pofabryczne.
Zakup magazynu na wynajem obarczony jest większym ryzykiem niż zakup mieszkania. Przede wszystkim mniejsza jest grupa potencjalnych najemców, przez co częściej mogą występować sytuacje, kiedy magazyn będzie stał pusty. Ponadto należy liczyć się z koniecznością wniesienia większego wkładu własnego lub zaciągnięcia większego kredytu. Aby więc zminimalizować ryzyko związane z taką inwestycją należy dokładnie rozpoznać lokalny rynek, sprawdzić stan techniczny budynku, a najlepiej czekać na dobrą ofertę sprzedaży.
Magazyny i ogólnie dodatkowa przestrzeń dla firm produkcyjnych to teraz poszukiwane dobro. Myślę, że rynek jest, ale pytanie, czy murowane hale mają taki potencjał jak namiotowe, które można jednak zamontować w dowolnym, najlepszym dla siebie miejscu
O ile traficie faktycznie sensowną halę magazynową, która będzie gotowa pod tę działalność, to czemu nie? Mowa oczywiście o milionach złotych, ale w bazach co trochę widzę nieruchomości, które są rzeczywiście pod to wszystko przygotowane.