Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zakomunikował procedowanie projektu ustawy dotyczącej nowych przepisów ułatwiających przekształcenie nieruchomości biurowo-handlowych na cele mieszkalne. Preferencyjne warunki z uwagi na pandemię koronawirusa i napływ uchodźców z Ukrainy miałyby obowiązywać przez 2 lata od dnia ich wprowadzenia. Najważniejsze założenia nie wymagają od przekształcającego m.in. pozwolenia na budowę czy konieczności zgłaszania odbioru prac, które nie naruszały konstrukcji budynku.
Rola samorządów w planowanych przekształceniach
Z zapowiedzi Ministerstwa Rozwoju i Technologii wynika, że główną ideą ustawy jest uelastycznienie wykorzystania obiektów lub terenów, których powierzchnia przekracza 2000 mkw., a do tej pory służyły jako galerie handlowe lub biura. W kompetencjach właściwych samorządów będzie leżeć podejmowanie decyzji, a następnie uchwał, jakie tereny, mimo wcześniejszego nadania funkcji galeryjnej, handlowej czy usługowej zostaną poddane zamianie na rzecz nieruchomości mieszkaniowych. Takie przekształcenie ma skutkować trafieniem 5 proc. spośród wydzielonych lokali na poczet zasobów komunalnych gminy bądź miasta.
Warto nadmienić, iż Piotr Uściński, wiceminister rozwoju, zaznaczył, że samorządy, które będą chciały otrzymać mieszkania komunalne, mogą ten fakt wpisać w uchwale. Władze lokalne otrzymają gwarancję dostępu do takich lokali na preferencyjnych warunkach, bowiem inwestor jest zobligowany do ich odstąpienia za 50 proc. poniesionych kosztów budowy. Również ze strony inwestującego musi wyjść inicjatywa dotycząca przekształcenia terenu za zgodą i właściwą ustawą uchwaloną przez samorząd. Mieszkania powstałe ze zmiany przeznaczenia dotychczasowych budynków muszą spełnić wszelkie normy wynikające z procedur budowlanych tj. minimalnej powierzchni czy nasłonecznienia. Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje również, że w oparciu o proponowane rozwiązania będzie dopuszczalne rozebranie już istniejącego budynku na rzecz wybudowania nowej konstrukcji mieszkalnej. Wszystko musi się jednak odbyć z uwzględnieniem przepisów prawa budowlanego np. pozwoleń, zgłoszeń. Proponowane zmiany w najbliższej przyszłości zagwarantują powstanie kilku tysięcy nowych mieszkań. Projekt opisywanej wyżej ustawy ma trafić pod obrady rządu na przestrzeni kilku najbliższych tygodni.
Najnowsze komentarze