Według danych firmy doradczej Savills łączne zasoby powierzchni biurowej w Polsce osiągnęły już 10 mln metrów kwadratowych. Stało się tak, gdy na początku 2018 r. oddano do użytku kilka nowych budynków biurowych.
Szacuje się, że ponad połowa całkowitej powierzchni biurowej, czyli 5 400 000 mkw., znajduje się w Warszawie. Reszta przypada na 8 największych ośrodków miejskich – Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin, Szczecin. Próg 10 mln mkw. udało się osiągnąć po oddaniu kilku nowych biurowców na początku bieżącego roku. Są to m.in. Proximo II i Equator IV w Warszawie, O3 Business Campus III w Krakowie czy Olivia Star w Gdańsku.
Ostatnio obserwuje się znaczący przyrost zasobów powierzchni biurowej w Polsce. Przez 8 lat zasoby te się podwoiły. Najwięcej powstało w 2016 r. – 893 600 mkw. Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills w Polsce, mówi, że przy zachowaniu obecnej dynamiki rozwoju rynek biurowy w Polsce powinien przekroczyć powierzchnię 24 mln mkw. Ponad 10 lat temu przewaga Warszawy nad miastami regionalnymi była jeszcze znacznie większa – w Warszawie było ponad dwa razy więcej zasobów biurowych niż w pozostałych największych miastach. Jednak obecnie w miastach regionalnych notuje się znacznie szybszy przyrost powierzchni biurowej niż w Warszawie.
Jeśli chodzi o porównanie z innymi miastami europejskimi, zasoby Warszawy są zbliżone do zasobów Amsterdamu (6,1 mln mkw.). Madryt czy Bruksela mają ponad dwukrotnie większe (ok. 13 mln mkw.), ale dynamika wzrostu jest zdecydowanie mniejsza (w ciągu ostatnich 10 lat wzrost o 8% w Madrycie i 2% w Brukseli), więc Warszawa ma szansę je dogonić w niedługiej przyszłości.
Najnowsze komentarze