Ubiegły rok był udany nie tylko dla rynku nieruchomości mieszkalnych. Doskonałe wyniki odnotowano również dla nieruchomości komercyjnych, w tym powierzchni magazynowych. Dotychczasowe miesiące roku 2018 zdają się tę tendencję podtrzymywać.
Duży popyt i zainteresowanie najemców skutkuje zwiększoną ilości inwestycji. Sieci handlowe i logistyczne notują rosnące zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe, głównie za sprawą rozwijającej się gospodarki oraz sprzedaży detalicznej, czego nie zahamowało nawet wprowadzenie wolnych od handlu niedziel. Rynkiem polskim interesują się największe firmy z branży e-commerce, w tym Amazon i Zalando, które rozwijają tu swoje siedziby. Największym najemcą był jednak sklep Leroy Merlin, który w centrum kraju wynajął 124 000 mkw. powierzchni.
Popyt zagranicznych inwestorów na nieruchomości w Polsce wynika między innymi z rosnącej w siłę gospodarki, rozwijającej się infrastruktury drogowej oraz dostępu do siły roboczej. W porównaniu do Europy Zachodniej, ceny najmu w Polsce są również o wiele atrakcyjniejsze. Najczęściej wybieranymi lokalizacjami są centrum kraju, okolice Wrocławia, Poznania i Górny Śląsk. Sukcesywnie zmniejsza się również liczba pustostanów w całej Polsce.
Duże transakcje spowodowały, że w I kwartale roku ich wolumen sięgnął ponad 2 mld euro. Może to oznaczać kolejny świetny rok na rynku nieruchomości. W okresie tym nie odnotowano wzrostu cen czynszów. Najwyższe stawki utrzymują się w stolicy i Krakowie. Jednak poza granicą Warszawy, w województwie mazowieckim, stawki najeżą już do jednych z atrakcyjniejszych w kraju, podobnie jak stawki w Poznaniu i na Górnym Śląsku. Mimo dość stabilnej sytuacji cenowej, na niektórych rynkach deweloperzy nie mogą sobie pozwolić na duże negocjacje stawek czynszów, a to za sprawą rosnących kosztów budowy oraz cen gruntów. Jest to odzwierciedleniem sytuacji widocznej na całym rynku nieruchomości.
W I kwartale zauważalna jest również duża aktywność w sektorze handlowym. Jednak najbardziej perspektywiczny w kategorii nieruchomości komercyjnych jest właśnie sektor magazynowy wraz z biurowym. To tutaj spodziewana jest największa ilość transakcji w najbliższych miesiącach.
Najnowsze komentarze