Przetarg na najem lokalu to obecnie bardzo popularna forma zdobywania nieruchomości. Najczęściej z tej opcji korzystają samorządy, pozbywając się w ten sposób niechcianych lokali, które do tego momentu były w ich posiadaniu. Udział w takim przetargu wiąże się z próbą pozyskania bardzo atrakcyjnych nieruchomości, których ceny wywoławcze nie są zazwyczaj zbyt wygórowane. Stąd także spora ilość chętnych do skorzystania z tego rodzaju ofert samorządów. Zanim jednak zdecydujesz się na udział w przetargu na najem lokalu, powinieneś zapoznać się z poniższym tekstem przybliżającym na czym polegają formalności z tym związane.
Ogłoszenie o przetargu na najem lokalu
Ogłoszenie o przetargu na najem mieszkania wywieszone zostaje przynajmniej na 14 dni od dnia zarejestrowania lokalu do wynajęcia. Jeszcze przed datą przetargu, warto sprawdzić stan techniczny lokalu, obejrzeć interesujące nas mieszkanie i podjąć decyzję o jego nabyciu. Z udostępnieniem danego lokum nie powinno być problemów, gdyż samorządy dają możliwość obejrzenia go wszystkim potencjalnym nabywcom. Powinniśmy również zapoznać się z dokumentacją techniczną wybranej nieruchomości i przeanalizować ją, zwracając uwagę na stan instalacji.
Jeśli ustalimy już stan techniczny budynku, można następnie skonsultować się z firmą budowlaną i ustalić koszty ewentualnych remontów. Dzięki temu będziemy świadomi do jakiej kwoty opłacalne będzie licytowanie w przetargu. Kiedy będziemy już znać granicę finansową licytacji, to możemy przejść do dopełnienia kolejnych formalności. Po pierwsze musimy uiścić wadium, którego kwota jest z góry narzucona. Jest to warunek uczestnictwa w przetargu na najem lokalu. Kwota wadium zostanie nam zwrócona, jeżeli nie wygramy danej licytacji. Natomiast w przypadku wygranego przetargu, suma ta zostanie wliczona na poczet ceny nieruchomości. W przypadku rezygnacji z kupna lokalu, na który został zorganizowany przetarg, jego zwycięzca nie otrzyma zwrotu wadium. Wpłacona suma jest zatem zabezpieczeniem dla organizatora przetargu. Jeśli nie podpiszemy umowy najmu w określonym terminie, to wpłacone przez nas wadium przepadnie.
Gdzie szukać ogłoszeń przetargowych?
- na stronie www ogłaszającego przetarg,
- na tablicy ogłoszeń w siedzibie zamawiającego,
- na witrynie internetowej Biuletynu Zamówień Publicznych (www.uzp.gov.pl)
W ofercie składanej przez oferenta musi on zaproponować wysokość czynszu za najem lokalu za następne 12 miesięcy (suma czynszu), którego to wysokość uzależniona jest od możliwości indywidualnych przedsiębiorcy- dzierżawcy.
Procedura przetargowa kończy się najpóźniej po 21 dniach, kiedy to nabywca lub wieczysty użytkownik lokalu podpisze umowę w formie aktu notarialnego. Najem lokalu nabytego w przetargu następuje zwykle na okres powyżej trzech lat bądź na czas nieoznaczony.
Najnowsze komentarze