Poprzedni rok rozpoczął długo oczekiwane ożywienie na polskim rynku nieruchomości komercyjnych, a inwestorów zachęcały przede wszystkim dobre wyniki makroekonomiczne, a także stabilność polskiej gospodarki w stosunku do gospodarek pozostałych krajów europejskich.
Aktywność ta była i cały czas jest widoczna szczególnie na rynku nieruchomości biurowych, jest ona wysoka we wszystkich dużych miastach, ze stolicą na czele, gdzie jednocześnie oferta nieruchomości komercyjnych jest najbardziej zróżnicowana. Podaż w Warszawie szacuje się na 4,3 mln m kw. powierzchni, a dodatkowo w budowie znajduje się kolejnych 600 tysięcy m kw., które zasilą rynek już w przyszłym roku. Jednak tak intensywny przyrost skutkuje również niemałym odsetkiem pustostanów, który wynosi ok. 14%. Pozostałe miasta nie odstają mocno pod względem liczby oddawanych do użytku nieruchomości biurowych, a liderem okazał się Kraków, zaraz za nim są Wrocław, Poznań, Trójmiasto oraz Łódź, która staje się coraz atrakcyjniejsza dla inwestorów.
Podobnie wygląda sytuacja na rynku europejskim, który z każdym miesiącem bieżącego roku się rozpędza. Wzrost ten odnotowano w różnych regionach kontynentu, dobrze radziły sobie zarówno Niemcy i Wielka Brytania, ale także Hiszpania i Irlandia. Pierwsze z nich zawdzięczają dobry wynik przede wszystkim dużym liczbom nieruchomości budowanych we Frankfurcie i Berlinie. Wielka Brytania natomiast może odnotować swój rekordowy rok pod względem nakładów inwestycyjnych, jeśli tendencja ta się nie zmieni. Coraz więcej inwestorów zaczyna się interesować rynkami położonymi poza centrum, jak wspomnianą Hiszpanią i Irlandią, jednak to we Włoszech i Portugalii odnotowano największy wzrost inwestorów w pierwszej połowie roku.
Napływ kapitału inwestycyjnego skoncentrowanego na nieruchomościach komercyjnych poskutkował ogólnym spadkiem stóp kapitalizacji. Jeśli zaś chodzi o czynsze, to rynek jest mocno w tym względzie zróżnicowany, a w pierwszej połowie roku ich wartości rosły nierównomiernie. Jednakże prognozować można, że z czasem wzrost czynszów stanie się powszechniejszy, głównie z uwagi na poprawę kondycji gospodarek poszczególnych krajów, ale także mniejszą dostępność biur, ze względu na duże nimi zainteresowanie, szczególnie w centralnych obszarach biznesu.
Wartość transakcji inwestycyjnych jest obecnie na poziomie zbliżonym do tego z roku 2007, kiedy to nastąpił boom na nieruchomości komercyjne, a niektóre kraje mogą nawet pobić swój ówczesny rekord. Wynika to z globalnego zainteresowania europejskimi nieruchomościami komercyjnymi, w tym szczególnie inwestorów amerykańskich.
Najnowsze komentarze