Poprzedni rok był bardzo udany dla rynku nieruchomości komercyjnych, na którym nastąpiło długo wyczekiwane ożywienie. Z uwagi na dobre wyniki makroekonomiczne oraz stabilność gospodarki na tle innych krajów europejskich, Polska stała się miejscem kuszącym dla inwestorów, co przekłada się na wzrost popytu na lokale komercyjne, a tym samym zwiększoną liczbę inwestycji budowlanych w tym zakresie.
Największa liczba i zróżnicowanie wśród nieruchomości użytkowych widoczne są w dużych miastach, szczególnie w Warszawie, w której coraz więcej przedsiębiorców decyduje się lokalizować swoje siedziby. W użytku obecnie jest tu około 4,3 mln m kw. powierzchni komercyjnych, a do końca roku 2016 liczba ta wzrośnie o kolejne 640 tys. m kw. Mimo tak dużej liczby lokali oraz trwających inwestycji, to niemała jest liczba pustostanów, która wynosić może nawet 14%. Jednakże wpływa to na obniżenie cen najmu, co zauważalne jest już w ścisłym centrum, gdzie obecnie średnia cena za metr kwadratowy wynosi 22-24 euro netto. Dotyczy to nieruchomości w wysokim standardzie, których ceny już poza centrum wynoszą 12-15 euro netto/m kw., a lokale w niższym standardzie znaleźć można już w cenie od 10 euro netto/m kw.
Pozostałe duże miasta nie pozostają w tyle i oferują dużo atrakcyjnych powierzchni użytkowych w przystępniejszych cenach. Nowoczesne kompleksy biurowe mają się dobrze w Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu czy Krakowie, a także Łodzi, która przeżywa swój rozkwit, co zawdzięcza głównie centralnej lokalizacji oraz przemysłowemu zapleczu. Atutem tego miasta jest również niewielka odległość od stolicy i dobre połączenie autostradowe, a ceny zaczynają się tu już od 10-13 euro/m kw. za przyzwoity standard, czyli tyle, ile w Warszawie płaci się za lokale najniższej kategorii. Pozostałe miasta to ceny w granicach 12-14 euro/m kw. i mowa tu o nieruchomościach klasy wysokiej i średniej w zakresie standardu wykończenia.
Przedstawione stawki dotyczą nowoczesnych kompleksów, którymi z reguły interesują się duże firmy, jednak nieruchomości komercyjne to także solidna baza mniejszych lokali, umiejscowionych często w centrach miast, w atrakcyjnych dzielnicach, zlokalizowanych w starszych budynkach. Tego rodzaju powierzchnie najczęściej są wybierane przez mniejszych przedsiębiorców, a także tych, którzy cenią sobie niepowtarzalny klimat starej kamienicy lub poszukują wnętrza unikatowego, zgodnego z charakterem prowadzonej działalność. Tego rodzaju lokale są z reguły mniejsze, a ich ceny zaczynają się już od 7 euro i raczej nie przekraczają 11 euro netto za m kw. powierzchni.
Przyszłość lokali komercyjnych z pewnością nie jest zagrożona, jednak już zaczynają dotykać je zmiany widoczne w całej branży związanej z budownictwem i nieruchomościami, a mianowicie podnoszenie standardu użytkowania przy jednoczesnej obniżce kosztów eksploatacji dzięki stosowaniu nowoczesnych technologii, z jednoczesnym utrzymaniem atrakcyjnych stawek czynszu. Nowoczesne kompleksy biurowe to wysoko postawiona poprzeczka dla małych, starszych lokali, które z pewnością z biegiem lat będą wymagały modernizacji, by dotrzymać kroku tym standardom. W najbliższym czasie ceny najmu mogą ulegać pewnym wahaniom, a obecnie prowadzone inwestycje mogą spowodować ich obniżenie z uwagi na zapełnienie rynku tego typu nieruchomościami.
Nieruchomości magazynowe pozwalają wejść teraz na naprawdę atrakcyjne tereny i wyciągnąć z tego niezły kapitał w dłuższej perspektywie czasowej, ale trzeba liczyć się również z tym, że tych przejęć będzie na pewno coraz więcej.
Każda nieruchomość z tych, jakie są teraz dostępne na rynku jest do przejęcia na bardzo dobrych warunkach, ale trudno przewidzieć jak to będzie wyglądało dalej. Kilka pozycji w bazie JARTOM jest godnych uwagi, ale myślmy realnie – to bardzo dlugoterminowe tematy.
JARTOM ma 99 proc. rynku magazynowego, więc rzeczywiście jeśli chcecie sensownie zainwestować, to tylko szukając tam. Inna sprawa – samodzielne szukanie w sytuacji kiedy nie płaci się prowizji jako kupujący, jest totalnie pozbawione sensu.