Powierzchnie użytkowe są jednym z rodzajów inwestycji w nieruchomości, a ich popularność z roku na rok rośnie. Stopa zwrotu zainwestowanego kapitału jest w ich przypadku bowiem wyższa niż dla lokali mieszkalnych, szczególnie jeśli nieruchomość jest położona w dobrej lokalizacji w jednym z dobrze prosperujących lub rozwijających się miast.
Atutem wynajmowania lokalu użytkowego, poza tym jest również dłuższy czas trwania umowy, częściowy podział kosztów remontu pomiędzy wynajmującego i najemcę. Ponadto w rozwiązujących się miastach wartość lokali użytkowych stale wzrasta.
Dzieje się tak nie tylko w centrum, gdzie nieruchomości od zawsze osiągały najwyższe ceny, ale również w powstających w miastach dzielnicach biznesowych, gdzie buduje się nieruchomości z przeznaczeniem na działalność komercyjną. Są to inwestycje nowoczesne, w których duży nacisk kładzie się na design i użytkowość, z rozbudowaną infrastrukturą, dlatego też ceny wynajmu bywają wyższe od średniej rynkowej.
Najatrakcyjniejszymi lokalizacjami do zainwestowania swojego kapitału w lokale użytkowe są miasta rozwijające się oraz takie, w których pewne gałęzie biznesu mają ugruntowaną pozycję, czyli jest na nie popyt stały lub występujący okresowo, np. w sezonie letnim. Do pierwszej kategorii zaliczają się z pewnością Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdańsk czy Poznań. W tych miastach bowiem odnotowuje się wzrastające zainteresowanie inwestorów, a co za tym idzie, potencjalnych najemców powierzchni komercyjnych. Dlatego też w tych miastach lepszą decyzją biznesową będzie zakup lokalu pod biura.
W Gdańsku natomiast ponadto widać stałe zapotrzebowanie na lokale o przeznaczeniu gastronomicznym. Wynikać to może z pewnego trendu w biznesie i jednocześnie w stylu życia, w którym coraz więcej osób szuka nietuzinkowych miejsc na spędzenie czasu ze znajomymi przy dobrym posiłku. Ale wpływ na to ma z pewnością fakt, że jest to jednocześnie miejscowość turystyczna, a branża gastronomiczna jest jedną z prężniej przez turystykę nakręcanych.
Z inwestycyjnego punktu widzenia najlepiej jest zakupić nieruchomość po możliwie najniższej cenie, poniżej średniej rynkowej, a później, gdy poprawią się warunki rynkowe, wynająć ją za ceną co najmniej średnio- rynkową lub wyższą, by osiągnąć jak najwyższą stopę zwrotu. Aby to się udało, należy poświęcić sporo czasu na analizę lokalnego rynku nieruchomości, prognoz rozwoju i urbanizacji, planów zagospodarowania przestrzennego oraz inwestycji. Jednakże kupując lokal użytkowy, warto sugerować się tymi kryteriami, ponieważ w Polsce jest wiele szybko rozwijających się miast, które niebawem mogą stać się atrakcyjne dla właścicieli lokali użytkowych. Wśród nich wymienić należy Gdynię, Łódź czy Toruń, ale również mniejsze miasta jak Krosno, Hel czy Krynicę Morską. W tych ostatnich drzemie szczególnie duży potencjał, jednakże zysk z wynajmu może okazać się nierównomierny i wzrastać w sezonie letnim, a największe zapotrzebowanie jest na nieruchomości o przeznaczeniu gastronomicznym, noclegowym czy rozrywkowym.
Najnowsze komentarze