Najemcy lokali użytkowych, którzy nie wykorzystują pełnego zasobu powierzchni, aby jednoczesne zmniejszyć koszty związane z comiesięcznym wynajmem, mogą poszczególne pomieszczenia podnajmować. W ramach umowy podnajmu najemca, nie będąc właścicielem lokalu, zobowiązuje się do oddania go w podnajem osobie trzeciej, która w zamian zobowiązuje się do regularnego opłacania czynszu oraz realizacji pozostałych postanowień umowy. Podnajem lokalu przez firmę najmującą może służyć obniżeniu kosztów, ale także stanowić źródło przychodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Aby jednak mogło do tego dojść, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, najemca musi uzyskać zgodę właściciela lokalu. Zgodnie bowiem z zapisami ustawy najemca nie może bez zgody wynajmującego oddać lokalu lub jego części do bezpłatnego używania ani go podnająć. Zgodę wynajmującego najemca może uzyskać na etapie ustalania warunków umowy najmu, i wtedy informację o tym umieścić w dokumencie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby właściciel lokalu zgody udzielił już w trakcie trwania najmu, a jej pisemną wersję strony dołączyły jako aneks do umowy. Oczywiście pozwolenie na wprowadzenie do lokalu podnajemcy zależy wyłącznie od dobrej woli wynajmującego, i nie istnieją żadne środki prawne, które pozwoliłyby najemcy zgodę taką wyegzekwować.
Oddanie lokalu w podnajem wbrew woli wynajmującego, może skutkować rozwiązaniem umowy bez zachowania terminów wypowiedzenia. Ponadto, zgodnie z obowiązującym prawem, zakończenie stosunku najmu skutkuje jednoczesnym zakończeniem stosunku podnajmu. Jeśli w wyniku nieuprawnionego podpisania umowy podnajmu przez najemcę, właściciel lokalu poniósł szkodę, może on dodatkowo żądać od najemcy jej naprawienia bądź wypłaty odszkodowania.
Stronami umowy podnajmu stają się najemca oraz osoba trzecia, czyli podnajmujący. To na najemcy ciąży odpowiedzialność względem właściciela lokalu, czyli wynajmującego, z tytułu prawidłowej realizacji umowy najmu. Jeśli przedsiębiorca decyduje się na najem lokalu w części innej firmie, aby obniżyć koszty własne, opóźnienia w zapłacie czynszu po stronie podnajemcy nie są przesłanką do niewywiązywania się przez najemcę z płatności w terminie określonym umową.
Umowa podnajmu powinna czynić zadość wymaganiom przewidzianym dla umowy najmu, i podobnie jak ona, może zostać zawarta na czas oznaczony bądź nieoznaczony. Jednak termin zakończenia umowy podnajmu nie może być późniejszy niż termin zakończenia umowy najmu. W zależności od wyboru rodzaju umowy, po stronie najemcy i podnajemcy powstają różne prawa związane z realizacją i możliwością wypowiedzenia umowy.
Najnowsze komentarze