Biura typu open space będą mniej popularne?

Ostatnie 5 lat przyniosło rewolucyjne zmiany w sposobie, w jakim projektujemy i wykorzystujemy przestrzenie biurowe. Eksperci JLL przedstawili szczegółową analizę tych zmian, wskazując na konkretne trendy, które ukształtują biura przyszłości. Z analizy tej wynika, że wśród tych biur nie ma miejsca na open space’y. Jak przewidują autorzy raportu, firmy będą dostosowywać swoje biura do potrzeb pracowników, zmniejszając przestrzenie open space na rzecz stref zamkniętych.

Przestrzeni open space będzie mniej

Zgodnie z analizą ekspertów JLL przestrzenie typu open space, które jeszcze w 2020 roku stanowiły ponad 50% powierzchni biurowej, mają skurczyć się do 30% do 2032 roku. Jednocześnie zamknięte strefy współpracy i przestrzenie przeznaczone do skupionej pracy będą zajmować prawie 50% powierzchni biurowej. Jeszcze do niedawna firmy odchodziły od systemu gabinetowego właśnie na rzecz przestrzeni otwartych. Teraz jednak analitycy obserwują coraz większą potrzebę pracy za zamkniętymi drzwiami i wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach trend ten będzie jeszcze bardziej widoczny. Oprócz tego eksperci JLL zwracają też uwagę, że powstaną nowe rodzaje przestrzeni biurowych. Wśród nich znajdą się:

  • small collaboration & focus spaces typu office for a day, czyli jednoosobowe pokoje dostępne do rezerwacji przez pracowników wszystkich szczebli,
  • coworking zones, tj. miejsca spotkań i pracy ad hoc,
  • knowledge sharing and learning spaces, czyli zamknięte strefy współpracy i nauki.

Według analiz JLL tradycyjne biura w 2032 roku będą stanowiły niecały 1% całej powierzchni biurowej.

Hybrydowy model pracy będzie dominował

Jak informuje portal Businessinsider, z badania firm Fortune 100 przeprowadzonego przez JLL Research wynika, że na przestrzeni lat oczekiwania pracodawców dotyczące modeli pracy uległy znaczącej zmianie. Preferencje dotyczące modeli hybrydowych i stacjonarnych wzrosły o 45%. Na początku 2022 roku ok. 30% firm Fortune 100 opowiadało się za całkowicie zdalnym modelem pracy, a niemal połowa miała wdrożony model hybrydowy. Jednak w ciągu ostatnich trzech lat nastąpiła znacząca zmiana na tym podłożu. Ma to związek ze zmianą strategii pracodawców, wśród których aż 21% preferuje obecnie pracę w pełni z biura, a 74% wskazuje model hybrydowy, jako najbardziej pożądany. Pracę zdalną preferuje dzisiaj zaledwie 1% pracodawców. Raport JLL wskazuje, że większość firm już nigdy nie wróci do pracy w pełni stacjonarnej, ale jednocześnie niewiele firm będzie korzystało z całkowicie zdalnego modelu pracy.

Technologia istotnym elementem transformacji

Pandemia znacząco przyspieszyła wdrażanie technologii w biurach. Miniony rok przyniósł pełną integrację modeli pracy: zdalnej, hybrydowej oraz stacjonarnej, kładąc szczególny nacisk na zrównoważony rozwój oraz zastosowanie zaawansowanej technologii sztucznej inteligencji. Analitycy JLL podkreślają też, że firmy, które szybko dostosują się do zmieniającego się otoczenia i będą tworzyć miejsca pracy sprzyjające efektywności, kreatywności pracowników oraz ich dobremu samopoczuciu, będą miały przewagę nad konkurencją w pozyskiwaniu i utrzymywaniu zdolnych i cennych pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal