W 2023 roku w Warszawie została oddana do użytkowania najmniejsza ilość powierzchni biurowej od 2010 roku. Niska podaż to ciągle skutek wstrzymywania nowych inwestycji w okresie pandemii i niepewnej sytuacji na rynkach w kolejnych latach.
W zeszłym roku rynek nieruchomości biurowych w stolicy został zasilony 61 tys. metrów kwadratowych nowej powierzchni biurowej. Prognozy na 2024 rok mówią, że będzie nieznacznie lepiej, ale nie należy się spodziewać wielkich różnic. Na koniec 2023 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wyniosły około 6,2 mln metrów kwadratowych.
Słabe wyniki w 2023 roku
Mała powierzchnia oddanych w zeszłym roku biurowców to wynik decyzji podejmowanych przez deweloperów jeszcze w okresie pandemii. Wstrzymanie się z rozpoczęciem nowych inwestycji dwa lata wcześniej wynikało z niepewności i obawy przed załamaniem się rynku spowodowanym przedłużającymi się lockdownami i mniejszym zapotrzebowaniem na powierzchnie biurowe.
Z tego samego powodu nie można się spodziewać, że bieżący rok będzie znacząco odbiegać od poprzedniego. Ze względu na czas potrzebny na realizację inwestycji w tym roku będą oddawane do użytku inwestycje rozpoczęte w okresie zdecydowanie niższej aktywności deweloperów. Na koniec IV kwartału 2023 roku w budowie znajdowało się zaledwie 234 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej, z czego jedynie 75 tys. metrów kwadratowych ma zostać ukończonych i przekazanych w ręce odbiorców jeszcze w tym roku.
Rok 2023 był gorszy od poprzedniego również pod kątem nowych umów najmu. W 2022 roku, zaraz po pandemii, najemcy byli bardzo aktywni, w zeszłym roku zanotowano spadek zainteresowania. Najemcy podpisali umowy najmu biur o łącznej powierzchni 750 tys. metrów kwadratowych, co jest wynikiem o około 13 proc. gorszym w porównaniu do 2022 roku.
Największą popularnością cieszą się biura zlokalizowane w centrum. Firmy, które decydują się na relokację swoich siedzib lub rozwijają się i potrzebują dodatkowej przestrzeni, często wybierają prestiżowe lokalizacje w najnowszych, a zarazem najnowocześniejszych budynkach. W centralnych strefach stolicy zostało w zeszłym roku wynajęte ponad 50 proc. całej dostępnej powierzchni.
Deweloperzy są świadomi preferencji najemców i starają się odpowiadać na ich potrzeby. Świadczy o tym fakt, że w centrum, głównie przy Rondzie Daszyńskiego są realizowane obecnie inwestycje, które stanowią około 90 proc. budowanej powierzchni.
Dominują nowe umowy
W 2023 roku 51 proc. zawartych umów to nowe kontrakty, a 43 proc. stanowiły umowy przedłużone po renegocjacjach. Ekspansje dotyczyły około 4 proc. umów, a pozostałe 3 proc. to powierzchnia wynajęta na własny użytek.
Ograniczona podaż nowych powierzchni przyczyniła się do kolejnego spadku współczynnika pustostanów. Na koniec grudnia jego wartość wynosiła 10,4 proc. i była o 0,2 pp. niższa niż w III kwartale 2023 roku i o 1,2 pp. niższa niż w IV kwartale 2022 roku. W obszarze centralnym wskaźnik pustostanów wyniósł 8,5 proc. i był o 0,6 pp. niższy w porównaniu do poprzedniego kwartału.
Stawki czynszów bez większych zmian
Stawki czynszu za najem powierzchni biurowej w stolicy pozostawały w IV kwartale poprzedniego roku na stabilnym poziomie. Za najbardziej prestiżowe powierzchnie zlokalizowane w biurowcach w Centralnym Obszarze Biznesu trzeba było zapłacić od 18 do 27 euro za metr kwadratowy miesięcznie. W innych centralnych lokalizacjach miesięczne czynsze kształtowały się na poziomie od 15 do 23 euro za metr kwadratowy. Poza centrum czynsze w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach wynosiły od 10 do 16 euro za metr kwadratowy miesięcznie.
Najnowsze komentarze