Rynek biurowy w Warszawie w I poł. 2018 r.

W pierwszej połowie tego roku warszawski rynek biurowy wzbogacił się o kolejne 14 projektów. Ich łączna powierzchnia to niemal 174 tysiące metrów kwadratowych. To wynik o 30% większy niż w takim samym okresie poprzedniego roku.

Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że ponad 50% powierzchni biurowych przeznaczonych do ukończenia w roku 2018 została zrealizowana w drugim kwartale. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to w tym roku ukończonych zostanie jeszcze 100 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowych w stolicy. Największe projekty zrealizowane w tym roku to Proximo II (20 tysięcy metrów kwadratowych), Graffit (ponad 16 tysięcy metrów kwadratowych) oraz biurowiec Equator (około 19 tysięcy metrów kwadratowych).

Prestiżowe adresy biurowe w Polsce

fot. pinky pills/bigstockphoto.com

Na warszawskim rynku cały czas można zaobserwować dużą aktywność deweloperów. Tylko w ostatnim tygodniu czerwca w budowie znajdowało się prawie 740 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowych. W pierwszej połowie tego roku rozpoczęto prace nad 150 tysiącami metrów kwadratowych w ramach 8 różnych projektów. Są to m.in. biurowiec na Służewcu DSV (30 tysięcy metrów kwadratowych), Central Point przy Metrze Świętokrzyska (18 tysięcy metrów kwadratowych) czy Capital Park (39 tysięcy metrów kwadratowych). Co ciekawe, prawie 80% inwestycji znajduje się w centrum miasta oraz w Centralnym Obszarze Biznesu.

Wolumen transakcji najmu w pierwszej połowie tego roku wyniósł 425 tysięcy metrów kwadratowych. To wynik o prawie 20% lepszy niż ten odnotowywany w latach 2013-2017. Jednocześnie jest to najwyższy w historii popyt rynku biurowego odnotowany w pierwszej połowie roku. Najwięcej przestrzeni biurowych wynajęto w Centralnym Obszarze Biznesu, na Służewcu oraz wzdłuż Alei Jerozolimskich. Nowe umowy podpisywane w istniejących już budynkach wyniosły przy tym aż 51% całkowitego wolumenu transakcji. Renegocjacje stanowiły 25%, a ekspansje 10%.

Współczynnik pustostanów w tym roku pozostaje jak na razie stabilny. Na koniec czerwca wyniósł 11,1% (600 tysięcy metrów kwadratowych przeznaczonych na wynajem). Mimo sporej podaży nowych powierzchni biurowych wskaźnik ten utrzymuje się na w miarę stałym poziomie. W porównaniu z poprzednim kwartałem wzrósł jedynie o 0,3 pkt procentowego w Warszawie Centralnej. Najwięcej wolnej przestrzeni pod wynajem jest na Służewcu (214 tysięcy metrów kwadratowych) oraz w centrum miasta (168 tysięcy metrów kwadratowych). Jednak można spodziewać się, że wskaźnik pustostanów spadnie z uwagi na dużą aktywność wynajmujących i planowany spadek podaży w kolejnych miesiącach.

Na warszawskim rynku widać również niewielki wzrost czynszów wywoławczych. W przypadku najbardziej prestiżowych projektów w centrum Warszawy wynoszą one od 20 do 24 euro za metr kwadratowy na miesiąc. Na pozostałych terenach jest to 31-31 euro za metr kwadratowy za miesiąc. Stawki te efektywnie wzrastają dzięki coraz to nowym udogodnieniom oferowanym osobom wynajmującym. Finalnie jednak budynki zostają wynajmowane przeciętnie za kwotę 15-25% niższą niż stawka wywoławcza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal