Klasyfikacja hoteli w Polsce

W Polsce usługi hotelarskie są regulowane przez prawo. W myśl ustawy zdefiniowano kilka rodzajów obiektów hotelarskich. Liczba gwiazdek przekłada się na standard, jaki panuje w obiekcie. Dla hoteli ustanowiono pięć kategorii oznaczonych gwiazdkami.

Hotele to obiekty posiadające minimum 10 pokoi. Większość miejsc w pokojach musi być jedno- i dwuosobowa. Hotel musi świadczyć szeroki zakres usług związanych z pobytem gości.

Rawf8/bigstockphoto.com

Kategoria jednogwiazdkowa oznacza obiekt o podstawowym standardzie. Pokoje są skromnie i klasycznie wyposażone. Musi znajdować się z nich łóżko, szafka nocna, szafa i umywalka. Pokoje w hotelu tej kategorii nie muszą posiadać łazienki, może znajdować się ona na zewnątrz. Przeznaczone są dla mniej wymagających klientów.

Hotel dwugwiazdkowy jest obiektem klasy średniej. Posiada funkcjonalne pokoje z łazienką zamykane na klucz. Musi znajdować się w nich telefon i telewizor. Hotel dwugwiazdkowy gwarantuje swoim klientom śniadanie w cenie noclegu i wymianę pościeli dwa razy w tygodniu. W hotelu tej klasy musi znajdować się restauracja oraz niewielka sala spotkań.

Trzy gwiazdki gwarantują klientom odpowiedni serwis oraz zadbane, wyciszone i miłe pokoje. Hotel trzygwiazdkowy to dobry hotel klasy średniej. Pokoje muszą być ładne i wyposażone w łazienkę, z drzwiami wyposażonymi w system otwierania na kartę. Musi być w nich telewizor z płatną telewizją, telefon oraz klimatyzacja. Hotel gwarantuje klientom codzienną wymianę pościeli i ręczników oraz sprzątanie. W obiekcie musi znajdować się dobrej klasy restauracja, siłownia, centrum odnowy oraz minimum dwie sale konferencyjne, w których jest możliwość organizacji szkoleń.

Komfortowe obiekty z czterema gwiazdkami mają wysoki standard zakwaterowania. Pokoje muszą być lepiej wyposażone niż w obiektach trzygwiazdkowych i musi być w nich dostęp do internetu oraz dźwiękoszczelne okna. Muszą mieć dobrze wyposażone centrum biznesowe, kilka sal konferencyjnych, dwie restauracje z barem i klubem nocnym, siłownię oraz centrum odnowy. Standardem jest tu parking strzeżony, który powinien być udostępniony nieodpłatnie dla hotelowych gości.

Kategoria pięciogwiazdkowa oznacza obiekty o najwyższym standardzie. Spełniają one oczekiwania najbardziej wymagających gości. Hotele te stanowią profesjonalne centra biznesowe i powinny być usytuowane w centrum miast. Goście mogą oczekiwać tu najwyższego standardu pokoi wyposażonych w sejf i minibar oraz nowoczesne techniki zabezpieczeń. Obiekty te świadczą różnego rodzaju usługi dodatkowe. Najczęściej mają oddzielne wejście i wydzieloną drogę dla bagażu gości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Znajdź idealny lokal