Coworking – wady i zalety

Coworking to coraz popularniejsze rozwiązanie w Polsce, polegające na pracy w wynajętych pomieszczeniach biurowych, poza główną siedzibą firmy. Dzięki temu pracownik samodzielnie decyduje o tym kiedy i na jak długo pojawić się w biurze coworkingowym.

W dużych polskich miastach ofert na wynajmowane biura nie brakuje. Moda przywędrowała ze Stanów Zjednoczonych, gdzie taka opcja wykorzystywana jest bardzo często, aby pracownik był w pełni zaangażowany w pracę, co bywa trudne w przypadku pracy z domu.

Inkubatory przedsiebiorczosci

fot. zhudifeng/bigstockphoto.com

Nowy model pracy zakłada wynajmowanie zarówno pojedynczego biurka w open space, jak i całego pokoju biurowego w budynku użytkowym. Każde stanowisko posiada własne biurko, krzesło, lampkę oraz dostęp do bezprzewodowego Internetu. W pobliżu zawsze znajduje się kserokopiarka oraz zaplecze kuchenne. Wynajmujący mogą również korzystać z sal konferencyjnych oraz recepcji. Warunki najmu dopasowywane są do indywidualnych potrzeb – może być to najem na stałe lub tylko w razie zapotrzebowania, np. raz w tygodniu. Dostęp do biura nie jest ograniczony przedziałem godzin, dlatego pracownik sam wybiera sobie najlepszą porę na pracę.

Dlatego do najważniejszych zalet coworkingu zaliczyć można niezależność i elastyczność. W sytuacji, gdy nie ma konieczności, aby pracownik terenowy spędzał 8 godzin za biurkiem, tworzenie dodatkowego oddziału wiąże się z niepotrzebnymi kosztami. Za sprawą coworkingu korzysta się z biura tylko wtedy, gdy jest to potrzebne. Niemniej sama świadomość posiadania stałego miejsca pracy poza domem znacznie bardziej mobilizuje do działania. Freelancerzy często większość czasu spędzają w domu, co z czasem przekłada się na mniejszą efektywność. A wspólna burza mózgów, nawet z pracownikami innych firm, często pozwala na stworzenie najbardziej optymalnego rozwiązania.

Natomiast wadą coworkingu jest brak nadzorcy nad danym pracownikiem, który może wykorzystywać daną mu swobodę. Zaufanie pracodawcy często nie przekłada się na wyniki w pracy. Jednak taki problem nie trwa długo, bo szybko da się zauważyć, że obowiązki zdalnego pracownika nie są wypełnianie tak jak należy. Poza tym może się zdarzyć, że sumienny pracownik będzie odczuwać brak innych pracowników i możliwości awansu, dlatego wizyty w głównej siedzibie firmy powinny być wpisane w jego kalendarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal