Najem lokalu w biurowcu – plusy i minusy

Biurowiec, zwłaszcza nowoczesny i wzniesiony w świetnej lokalizacji, to prestiż, lecz także i spore wydatki. Jest to najlepsze rozwiązanie dla firm, które są już na rynku kilka lat i nie chcą wynajmować biura np. w mieszkaniu, gdzie przeważnie są to lokale o niższym standardzie (zły stan samego budynku), niestrzeżone i bez możliwości przygotowania zmienienia go pod własne potrzeby.

W biurowcach wynajmowane są tzw. moduły, z których najmniejsze mają od 20 do 30 metrów kwadratowych. W takim obiekcie zwykle zapewnione już są: toalety, klimatyzacja, szerokopasmowy internet, nowoczesne systemy ochrony przeciwpożarowej (m.in. czujniki dymu itp.) oraz często podziemne garaże. Przejście z lokalu mieszkalnego do biurowca będzie korzystne dla tych firm, które czują się już na tyle stabilnie, by podpisać umowę długoterminową. Będzie to dla nich szansa na poprawę wizerunku wśród swoich klientów, a także jakości pracy dla pracowników.

Scanrail/bigstockphoto.com

Scanrail/bigstockphoto.com

Aby wynająć moduł w biurowcu, należy:

  • wpłacić kaucję (w wysokości co najmniej trzymiesięcznego czynszu)
  • co miesiąc płacić czynsz właścicielowi – liczony zwykle w euro (około 10 euro za metr kwadratowy)
  • pokrywać tzw. opłaty eksploatacyjne, czyli dodatkowe 2,5-3 euro za metr kwadratowy miesięcznie

Największą zaletą najmu lokalu w biurowcu jest zazwyczaj wysoki komfort zarówno samego budynku, jak i danego lokalu. Warto też pamiętać o zabezpieczeniu czasu trwania umowy, który pozwala najemcy spokojnie pracować oraz rozwijać swoją firmę bez obawy, iż następnego dnia otrzyma wypowiedzenie najmu od właściciela biurowca. Przy dłuższej umowie najmu istnieje możliwość wynegocjowania dłuższego okresu bezpłatnego – tzw. rent free.

Ogromną zaletą jest też szeroki dostęp do najszybszych łączy internetowych oraz oszczędność na kosztach zużycia prądu, albowiem biurowce jako więksi odbiorcy bardzo często mają wynegocjowane niższe stawki za prąd dla swoich najemców.

Ponadto najemca lokalu w biurowcu dostaje również gwarancję wysokiego standardu budynku oraz bezpieczeństwa (ochrona przez całą dobę).

Siedziba w biurowcu daje też możliwość dowolnej organizacji powierzchni biurowej, i to za darmo. Koszt projektu, a następnie wykończenia danego biura leży bowiem po stronie właściciela budynku.

Biurowiec jest też systematycznie sprzątany, modernizowany i serwisowany.

Wady to przede wszystkim wysokie koszty (w tym również wysoka kaucja gwarancyjna) i konieczność podpisania umowy z najemcą na kilka lat z góry.

Zawsze warto targować się z właścicielami biurowców. Często bowiem gwałtownie szukają oni najemców, przez co są gotowi na duże ustępstwa. Można wytargować np. gratis meble lub zwolnić się z czynszu nawet na kilka miesięcy do czasu aż firma się nie rozkręci w nowym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal